Investigation of antibiotic susceptibility rateof Acinetobacter baumannii isolates identified from blood cultures
N kültürlerinde üreyen acinetobacter baumannii izolatlarının antibiyotik duyarlılıklarının araştırılması
  1. Tez No: 782832
  2. Yazar: ZAID FARIS HASAN KHOSHNAW
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SAFİYE ŞAY COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Acinetobacter baumannii, özellikle yoğun bakım ünitelerinde hastane enfeksiyonlarına yol açan ve yüksek mortalite neden olabilen önemli bakterilerden biridir. Acinetobacter baumannii hastanede yatan hastalar arasında kan dolaşımı enfeksiyonlarının önde gelen nedeni haline gelmiştir. Bakterilerin yüksek direnci ve virülansı, kan dolaşımı enfeksiyonu olan hastalarda yüksek mortalite ile ilişkili ana faktörlerdir. Acinetobacter baumannii, birçok antibiyotiğe karşı çok fazla kazanılmış ve içsel dirence sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Acinetobacter baumannii suşlarının prevalansını ve kan kültürlerinden izole edilen antibiyotik duyarlılıklarını değerlendirmektir. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına Ocak 2018- Aralık 2019 yılları arasında gönderilen kan kültürlerinden tespit edilen toplam 117 izolat etken olarak retrospektif şekilde değerlendirildi. Kan kültürü örnekleri BACT / ALERT 3D otomatik sistemde (bioMérieux, Marcy I'Etoile, Fransa) inkübe edildi. Mikroorganizmaların tanımlanması ve antibiyotik duyarlılıkları VITEK 2 (bioMérieux, Fransa) ile yapıldı. Çoklu ilaca dirençli, üç veya daha fazla antimikrobiyal kategoriden en az bir antimikrobiyal ajana karşı kazanılmış direnç olarak tanımlandı. Acinetobacter baumannii izolatlarının %59.8'i (70) erkek ve %40.2'si (47) kadın hastalarda tespit edildi. Hastaların ortanca yaşı 67.31 ± 15.11 yıl olarak saptandı. İzolatların %90.6'sının yoğun bakım ünitesinden gelen örneklerden üretildiği görüldü. Örneklerin %88.9'unda çoklu ilaca dirençli izolatlar tespit edildi. Antibiyotiklere karşı en yüksek direnç oranı %55 ile meropeneme ve imipeneme (%79.5) karşı saptandı. Kolistine karşı direnç oranı %17.1 idi. İzolatların tamamı tigesikline duyarlıydı. Çoklu ilaç direnci olan suşlar ile çoklu ilaç direnci olmayan suşlar arasında cinsiyet, yaş ve klinik tipinin ile anlamlı bir ilişkisi yoktu (p>0.05). Bu çalışmada Acinetobacter baumannii izolatlarının daha çok yoğun bakımda yatan hastalardan gönderilen kan kültürü örneklerinde ürediği tespit edildi. Bölgemizde Acinetobacter baumannii'nin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde tigesiklin ve kolistin ilk seçenek olabilir. Artan antibiyotik direnci nedeniyle, her merkez için epidemiyolojik verilerin düzenli olarak analiz edilmesi akılcı antibiyotik kullanım politikalarının geliştirilmesi için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is one of the major bacteria that lead to nosocomial infections, particularly in intensive care units, with relatively high mortality. Acinetobacter baumannii has emerged as the most common cause of bloodstream infections in hospitalised patients. Bacterial resistance and virulence are the main factors linked to high mortality in patients with bloodstream infections. Acinetobacter baumannii have a lot of acquired and intrinsic resistance against to many antibiotics. The aim of this study is to evaluate the prevalence of Acinetobacter baumannii strains and their antibiotic susceptibility isolated from blood cultures. A total of 117 isolates identified from blood cultures between January 2018 and December 2019 from the Microbiology Laboratory of Tokat Gaziosmanpaşa University Research and Application Hospital were evaluated retrospectively. Blood culture samples were incubated in BACT / ALERT 3D automated system (bioMérieux, Marcy I'Etoile, France). Identification and antibiotic susceptibility of microorganisms were done with VITEK 2 (bioMérieux, France). Multidrug-resistant was defined as acquired resistance to at least one antimicrobial agent from three or more antimicrobial categories. Acinetobacter baumannii were detected from patients of which 59.8% (70 cases) were males (sex ratio = 1.9) and 40.2% (47 cases) were female. The patient's median age was 67.31 ± 15.11 years. The majority of Acinetobacter baumannii positive blood culture samples (90.6%) were obtained from the intensive care unit. Multidrug-resistant isolates were identified from 88.9% of the samples. The highest antibiotic resistance rate was seen to meropenem with 55% and to imipenem (79.5%). The resistance rate to colistin was 17.1%. All of the isolates were susceptible to tigecycline. Gender, age, and type of clinic had no significant relationship with the prevalence of MDR strains (p>0.05). Tigecycline and colistin may be the first choice to treat infections caused by Acinetobacter baumannii in this geographic area. Because of the increasing antibiotic resistance, analyzing epidemiological data for each center regularly should be useful for the development of rational antibiotic use policies.