Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde yapılan oral ve maksillofasiyal patolojilere ait biyopsilerin değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Evaluation of oral and maxillofacial pathologic lesions diagnosed at Ege University Faculty of Dentistry: A retrospective study
- Tez No: 782852
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR SEZER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne oral ve maksillofasiyal bölgedeki patoloji sebebiyle başvuran hastalara ait verileri inceleyerek oral ve maksillofasiyal lezyonların sıklığını, yaş ve cinsiyete göre dağılımını belirlemek, elde edilen sonuçları literatürde var olan verilerle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2011 Ocak-2021 Ekim ayları arasında, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kliniğinde yapılan oral ve maksillofasiyal bölgeye ait biyopsi sonuçlarının araştırıldığı retrospektif bir çalışma yapılmıştır. Hasta verileri; yaş, cinsiyet, biyopsi türü, histopatolojik tanı, biyopsi yapılan bölgeler ile ilgili bilgileri içermektedir. Bulgular: Tüm yaş gruplarını içeren, histopatolojik tanıları konulmuş̧ 3128'i erkek ve 2739'u kadın toplam 5867 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Lezyonlar, çeşitlerine göre 8 gruba ayrılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Toplanan verilere göre en sık rastlanılan oral patolojik lezyon grubunu odontojenik lezyonlar oluşturmuş,̧ bunu reaktif/inflamatuar lezyonlar izlemiştir. En sık rastlanılan oral patolojik lezyonlar sırasıyla; radiküler kist, dentigeröz kist ve keratokist olmuştur. En sık görülen malign lezyon oral skuamöz hücreli karsinomdur. Sonuç: Oral patolojik lezyonların prevalansının bilinmesi, yaş, cinsiyet ve lokalizasyon dağılımlarının değerlendirilmesi; lezyonun erken teşhisinde, ayırıcı tanısında ve tedavi planlamasında oral patologlara, oral ve maksillofasiyal radyolog ve cerrahlara, diş hekimlerine fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to analyze the data of patients who applied to Ege University Faculty of Dentistry due to pathology in the oral and maxillofacial region, to determine the frequency and distribution of oral and maxillofacial lesions according to age and gender, and to compare the results obtained with the data available in the literature. Materials and methods: A retrospective study was carried out investigating the results of oral and maxillofacial biopsies performed in Oral and Maxillofacial Surgery Clinics of Ege Universities Faculty of Dentistry between January 2011-October 2021. Information on sex, age, location of the lesion, and histopathologic diagnosis was analyzed. Result: A total of 5867 patients, 3128 men and 2739 women, who were diagnosed, including all age groups, were included in the study. Lesions are divided into 8 groups according to their types. The obtained data were analyzed statistically. According to the collected data, the most common oral pathological lesions were odontogenic lesions, followed by reactive/inflammatory lesions. The most common oral pathological lesions are respectively; radicular cyst, dentigerous cyst and keratocyst. The most common malignant lesion is oral squamous cell carcinoma. Conclusion: Evaluation of the prevalence, age, gender and localization distribution of oral pathological lesions; It will benefit oral pathologists, oral and maxillofacial radiologists and surgeons, dentists in the early diagnosis, differential diagnosis and treatment planning of the lesion.