Gebelerde doğum korkusu ve spiritüel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fear of birth and spiritual wellness in pregnancy
  1. Tez No: 782853
  2. Yazar: ÖZGÜL YAYLAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Araştırma gebelerde doğum korkusu ile spiritüel iyi oluş arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesi kadın doğum polikliniğine başvuran gebeler arasından gelişigüzel örnekleme yöntemi ile belirlenen 339 gebe ile gerçekleştirildi. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği (W-DEQ) A Versiyonu ve Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik analizler, t testi (Student t testi), Mann-Whitney U testi, One-way-ANOVA testi ve Kruskal-Wallis testinden yararlanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının 29,66±5,64 olduğu, %52,5'nin 35-38 gestasyonel haftada ve %44,8'nin daha önce vajinal doğum yaptığı saptandı.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN FEAR OF BIRTH AND SPIRITUAL WELLNESS IN PREGNANCY ABSTRACT Aim: This research has been conducted to examine the relationship between spiritual well-being and birth fear. Materials and Methods: The study was carried out with 339 pregnant women who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinic of a training and research hospital determined by convenience sampling method. Data was collected with Personal Information Form, Wijma Birth Expectation/Experience Scale (W-DEQ) Version A and Spiritual Well Being Scale. In data analysis descriptive statistics methods, t test method; One-way-ANOVA test, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test were used. Results: In this research, age average of participating pregnant women was 29.66±5.64, 30.7, 52.5% were in 35-38 gestational per week, 44.8% more before vaginal birth.