Antalya ili kuraklık haritasının oluşturulması ve tarım topraklarıyla ilişkilendirilmesi
Creating Antalya drought map and associating it with agricultural lands
- Tez No: 782881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kuraklık, son yıllarda ülkemizin de içinde bulunduğu ve dünyanın önemli bir kısmını tehdit eden sinsi bir felaket olarak nitelendirilmektedir. Bu çalışma kuraklığın derinlemesine incelenmesi ve Antalya tarımı ile ilişkilendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Kuraklık hem meydana getireceği zararlar bakımından hem de bu konuda farkındalığın yeterli seviyede olmaması açısından doğal afetlerin en tehlikelilerinden birisidir. Küresel ısınmaya bağlı olarak görülen iklim değişikliği sonucu, azalan su potansiyeli, su kaynaklarının etkin kullanımını zorunlu kılmaktadır. Yapılan bu çalışma ile Standart Yağış İndeksi (SPI), De Martonne Kuraklık İndeksi, Normalin Yüzdesi İndeksi (PNI), Erinç Yöntemi, Aydeniz Yöntemi ve NDVİ yöntemleriyle Antalya ilinin ilçeler bazında kuraklık durumunun tespit edilmesi ve haritalanması gerçekleştirilmiştir. Elde ettiğimiz rakamsal değerler, uydu görüntüleriyle birlikte Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamında işlenerek her ilçenin kuraklık haritası oluşturulmuştur. Çalışmamızın sonucunda, Antalya ilinin ilçeler bazında iklim değişikliğinden nasıl ve ne düzeyde etkilendiği ve kuraklığın derecesi değerlendirilmiştir. Kuraklığın olası sonuçları tarım topraklarını ve buna bağlı olarak ürünün kalite ve kantitesini önemli düzeyde etkilemektedir. Bu kapsamda çalışma sonucunda elde edilen haritalar özellikle tarımsal anlamda bir altlık niteliği taşıyacaktır. Ayrıca sorunun boyutlarının haritaları ile ortaya konulmasının, Antalya'da yapılacak her türlü planlamada, akademik ve yerel yönetimlere katkı sağlayacağı da düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Drought is described as an insidious disaster that threatens a significant part of the world, including our country, in recent years. This study was carried out in order to examine the drought in depth and to associate it with Antalya agriculture. Drought is one of the most dangerous natural disasters in terms of both the damage it will cause and the lack of awareness on this issue. Decreased water potential as a result of climate change due to global warming necessitates effective use of water resources. With this study, the drought situation of Antalya province on the basis of districts was determined and mapped with the Standard Precipitation Index (SPI), De Martonne Drought Index, Percent of Normal Index (PNI), Erinç Method, Aydeniz Method and NDVI methods. The numerical values we obtained were processed in the Geographical Information System (GIS) environment together with the satellite images, and a drought map of each district was created. As a result of our study, how and to what extent Antalya was affected by climate change on the basis of districts and the degree of drought were evaluated. Possible consequences of drought affect agricultural lands and accordingly the quality and quantity of the product. In this context, the maps obtained as a result of the study will be a base especially in the agricultural sense. It is also thought that revealing the dimensions of the problem with maps will contribute to academic and local governments in all kinds of planning to be made in Antalya.