Bazı yeni pirazol türevlerinin [3+2] siklokatılma reaksiyonu ile sentezi
Synthesis of some novel pyrazole derivatives by [3+2] cycloaddition reaction
  1. Tez No: 782882
  2. Yazar: YAĞMUR BİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA HASDEMİR, DOÇ. DR. HATİCE BAŞPINAR KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez çalışmasında; farklı yapıda yeni δ-keto pirazol türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 10 adet orijinal yapıda δ-keto pirazol bileşiği sentezlenmiş, kolon kromatografisi ile saflaştırılmış ve yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve GC-MS gibi spektroskopik ve kromatografik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin antioksidan aktiviteleri DPPH radikal aktivite yöntemi ile belirlenmiştir. Ayrıca, bileşiklerin sitotoksik aktiviteleri incelenmiş ve moleküler yerleştirme çalışmaları yapılmıştır. Pirazol bileşiklerinin sentez çalışmalarına başlamadan önce, başlangıç maddesi olarak kullanılacak olan farklı yapıda aromatik ve hetereo aromatik δ-keto esterler sentezlenmiş ve bu keto esterlerden yola çıkılarak yeni δ-ketal hidrazid bileşikleri elde edilmiştir. Daha sonra, elde edilen δ-ketal hidrazidler p-anisaldehit, furfural ve izovaleraldehit ile reaksiyona sokularak 15 adet orijinal δ-keto hidrazid-hidrazon bileşiğinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bileşikler kolon kromatografisi ile saflaştırılmış, yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve LC-MS spektroskopik ve kromatografik analiz yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Ayrıca, elde edilen bileşiklerin sitotoksik etki ve moleküler yerleştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; Synthesis, characterization and investigation of biological activities of new δ-keto pyrazole derivatives with different structures were aimed. For this purpose, 10 original δ-keto pyrazole compounds were synthesized, purified by column chromatography and their structures were elucidated using spectroscopic and chromatographic methods such as IR, 1H-NMR, 13C-NMR and GC-MS. Antioxidant activities of synthesized compounds were determined by DPPH radical activity method. In addition, the cytotoxicity effects of the compounds were investigated and molecular docking studies were carried out. Before starting the synthesis studies of pyrazole compounds, different substituted aromatic and heteroaromatic δ-keto esters, which will be used as starting materials, were synthesized and then, new δ-ketal hydrazide compounds were obtained based on these keto esters. Then, as a result of the reaction of the obtained δ-ketal hydrazides with p-anisaldehyde, furfural and isovaleraldehyde, synthesis of 15 original δ-keto hydrazide-hydrazone compounds were performed. The synthesized compounds were purified by column chromatography and their structures were elucidated using IR, 1H-NMR, 13C-NMR and LC-MS spectroscopic and chromatographic analysis methods. In addition, cytotoxicity effect and molecular docking studies of the obtained compounds were carried out.