İşitme kayıplı çocuklar rehabilitasyon merkezleri tasarım kriterleri
Design criteria for rehabilitation centers for children with hearing loss
- Tez No: 782891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, işitme kayıplı çocukların mekânsal algısı ve rehabilitasyon merkezlerinin tasarımına veri oluşturmak amacıyla yapılmıştır. İşiten çocuklar için yapılı bir çevre inşa edilmiştir fakat işitme kayıplı çocuklar için bu çevrede büyük zorluklar bulunmaktadır. Bu tezin amacı; işitme kayıplı çocukların mekanlara olan ilişkisi incelenerek, onların günlük yaşamlarına kolayca uyum sağlayabilmeleri için eğitim aldıkları rehabilitasyon mekanlarının mimari açıdan nasıl olması gerektiğine ilişkin tasarım unsurlarını ortaya koymaktır. Literatürü incelediğimizde işitme kayıplı bireylere yönelik çalışmalar günümüze kadar yapılmış bulunmakta ancak yeterli sayıda bulunmamaktadır. İşitme kayıplı çocukların hayata kazandırılmaları gerekliliğine dair yeterince önem sağlanmamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında; Dünya'da ve Türkiye'deki okullar, tarihsel süreçleri ve rehabilitasyon merkezlerinden örnekler verilmekte ve mimari açıdan incelenmektedir. İşitme kayıplı çocukların mekânsal algısının önemi ortaya konularak gelecekte yapılması planlanan rehabilitasyon merkezlerine yönelik mimari ölçütlere ilişkin tasarım unsurları belirlenmektedir.“İşitme Kayıplı Çocukların Mekân Algısı ve Rehabilitasyon Merkezleri”adlı bu tez, işitme kayıplı çocuklar için inşa edilmiş rehabilitasyon merkezlerine yeni fikirler oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thes is was provided to create data for the spatial perception of children with hearing loss and the design of rehabilitation centers. A built environment has been built for hearing children, but for children with hearing loss, there are greatchallenges in this environment.The aim of the thesis is to examine the relationship of children with hearing loss to spaces and to reveal the design elements of how the rehabilitation spaces where they receive education should be architecturally so that children with hearingloss can easily adapt to their Daily lives.When we examine the literature, studies on children with hearing loss have been carriedout until today, but there are not enough numbers. Not enough attention is paid to the necessity of reintegrating children with hearing loss in to life. With in the scope of this thesis; examples of schools, historical processes, and rehabilitation centers in the World and in Turkey are given and examined from an architectural point of view. By revealing the importance of spatial perception of children with hearingloss, design elements related to architectural criteria for rehabilitation centers planned to be built in the future are determined. This thesis called“Space Perception and Rehabilitation Centers for Children with Hearing Loss”will contributto the creation of new ideas for rehabilitation centers built for children with hearing loss.