Civcivlerin çıkış zamanı ve yeme ulaşma zamanının etlik piliç performansı üzerine etkisi
Effects of hatch time and feed access time on broiler performance
  1. Tez No: 782890
  2. Yazar: OKTAY KANKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ELİBOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında civcivlerin çıkış zamanı ve yeme ulaşma zamanının etlik piliç performansı üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla iki deneme yürütülmüştür. İki denemede de kullanılan kuluçkalık yumurtalar Ross 308 ebeveynlerinden elde edilmiştir. Birinci denemede, kuluçkanın 474. ve 486. saatlerinde, ikinci denemede ise kuluçkanın 480. ve 504. saatlerinde kuluçka makinası ikişer kere açılmıştır. Her açılışta, baş ve sırt kısmı ıslak, göbeği tamamen kapanmış ve herhangi bir fiziksel problemi bulunmayan rastgele 540 adet civciv, yarısı dişi-erkek olacak şekilde tasnif edilmiştir. Civcivlerin kuluçka makinesinde bekleme süresi birinci deneme 24 ve 36 saat olurken, ikinci denemede 6 ve 30 saat olmuştur. Makinadan alınmalarından sonra civcivlerin kuluçkahanede bekletme ve nakliye süresi 6'şar saat olmak üzere toplam 12 saat olarak planlanmıştır. Civcivlere yumurtadan çıktıktan sonra farklı zamanlarda yem ve suya erişim süreçleri sağlanmıştır. Bu gruplar, yumurtadan çıkış sonrası yem ve suya erişim sağlayan (YEM), kuluçkahanede bekleme döneminde yem ve suya erişim sağlayan (BYEM), nakliye döneminde yem ve suya erişim sağlayan (NYEM), bekletme ve nakliye dönemi yem ve suya erişim sağlayan (BNYEM), kümese yerleştirilene kadar yem ve su verilmeyen (YEMSİZ) olarak tanımlanmıştır. Civcivlerin makinada beklemesine bağlı olarak ağırlık kaybettiği, tespit edilmiştir (P0.05). Sonuç olarak, civcivlerin kuluçka makinasında ya da makinadan alındıktan sonra bekleme sürelerinde yeme ulaşma zamanı ileriki dönem etlik piliç performanslarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the effects of hatching time and time of access feed on broiler performance in two trials. The hatching eggs were used from commercial Ross 308 breeder farm within 45 wk old flocks in both trials. The newly hatched chicks, which were the head and back parts were wet, the belly was completely closed and there were no physical problems, were collected at 474 and 486 h of incubation and at 480 and 504 h of incubation for trial 1 and 2, respectively. A total of 540 mixed chicks (half male-half female) were counted at each time. Due to pull time was 510 h for both trials, the chick holding time at hatchers was 24 and 36 h, and 6 and 30 h for trial 1 and 2, respectively. After pull time, the chicks were held 6 h imitated as for holding at hatchery or for holding at transportation. The chicks were separated to five groups, which were YEM (supplied feed and water at hatcher, hatchery and transportation), BYEM (supplied feed and water at only hatchery), NYEM (supplied feed and water at only transportation), BNYEM (supplied feed and water at hatchery and transportation), YEMSİZ (fasted chicks during all period after hatched). It was determined that the chicks lost weight due to waiting in the machine (P0.05). As a result of, the time the chicks access the feed in the hatcher or during the holding or transportation period after they pulled from the hatcher affected that the subsequently performance of the broilers.