آفاتاللسـانفـيالقرآن الكريم دراسة موضوعية
Kur'ân'ı Kerim ve sünnete göre dilin afetleri (Konulu bir araştırma)
  1. Tez No: 782898
  2. Yazar: FADHİL NOOR HASSAN SHUBBAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAIBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde Kur'ân'a göre dilin afetleri konusu ele alınmıştır. Kur'ân'da dilin afetleriyle ilgili ayetleri ortaya koyma, manalarını tespit etme ve afetlerden kurtuluş yollarını gösterme bu araştırmanın hedefleri arasındadır. Dilin imtihanı (fitnesi) ve bu imtihanlardan Allah'ın yol göstericiliği ile kurtulma konularında betimleyici analitik yöntem kullanılmıştır. Araştırma neticesinde şu sonuçlara varılmıştır. - Afetin delalet ettiği manaların tamamı olumsuzdur. (zemmedilmiştir) Bu lafız sadece kötü olan şeyleri tasvir için kullanılmıştır. Dil ile ilgili afetler ise, gıybet, iftira, yalan, başkasının günahını araştırma, su-i zan, gizliliği ihlal, mahreme göz dikme, kötü, batıl söz gibi şeiatın haklarında açıkça hüküm verdiği hususlardır. Kur'ân ve hadislerde bu konularla ilgili birçok hüküm olup, insanlar bu fiillerden sakındırılmıştır. Hatta Kur'ân ve sünnet bu tür fiilleri işleyenleri açıkça tehdit etmiş, dilini batıla teslim edenlerin sürekli batıl söyleşeceğini, asla doymayacağını ifade etmiştir. - İnsanlara kötü davranmak imanın eksikliğindendir. Gerçek mümin diğer Müslümanların elinden ve dilinden emin oldukları kişidir. - Birçok vakit veya durumda susma faziletli bir şeydir. Hatta geçmiş bazı ümmetlerde bu durum ibadet olarak ifade edilmiştir. Boş söz gafillerin işidir. Konuşma ise ancak akıllı kişilerin takdir edecekleri bir ihtiyaçtır. - Günümüzde sıklıkla rastladığımız mizah, övme ve lakap takma gibi alışkanlıklar, Kur'ân ve sünnetin eleştirdiği hususlardır. Mizah yapan kişi bir şekilde muhatabına diliyle zarar verir. - İnsan nefsi güzel söz söyleme ve susma hususunda terbiye edilmesi gereken bir çocuk gibidir. Nefsin en büyük cihadı, mekruh (yasak) olan şeyleri kontrol etmesidir. Bu, beşerin gördüğü en büyük mücadele olarak da ifade edilebilir. Güzel ahlak, insanın afetlerden kurtulması için gerçek bir zorunluluktur. Oruç sadece aç kalarak yapılsa bile insanı şehvetlerden korur. Oruç insanı, konuşma, gevezelik ve başkalarına eziyet etmeden de korur. Böylece oruç insanın bedenini koruyan gerçek bir kalkana dönüşür. - Sözün Allah katında bir sorumluluğu vardır. Bir kelime ile insan dine girebilir veya da küfre düşebilir. Bu durumda kalp temiz olduğu müddetçe kötü söz kullanılabilir diyenlere reddiye mahiyetindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the sins of the tongue in the Holy Quran as an objective study, it aims to define the concept of tongue's sins as mentioned in the Holy Qur'an, to determine their types, and methods of preventing them. The study followed the descriptive analytical approach when identifying the verses that talked about the tongue's sins and analyzing them to know the divine guidance in dealing with them. The results of the study are summarized in the following: - The sin(الآفة) in all its meanings is reprehensible, rather its utterance can bear nothing but evil, and the scourges of the tongue: backbiting, slander, perjury, espionage, mistrust, breach of concealment, asking for private parts, speaking out of evil and harm, and false speech, which the Sharia has not neglected to explain, so both of the Qur'an And the Sunnah contains a strong warning to humankind, and even a threat of Hill to everyone who harms people with his words. - It is a lack of faith to offend people, and that a true Muslim is safe from his tongue. - The silence in many times and conditions is a virtue, even in previous relegions it was a worship, and that the curiosity of speech is the status of the heedless. - What is going on today in terms of joking, praising, or calling names is something that the Qur'an and Sunnah condemn, and there is no excuse for those who want to joke about hurting people with their words. - The soul, like a child, needs education and patience in training it in good silence and good speech. And that the greatest jihad requires carrying the soul to what it hates, and perhaps it is the most difficult human battle. - A good teacher and a good idol is a real need in the life of every human being to get rid of bad behaviour. - - Even if fasting is abstaining from food, it weakens desires, including: the desire to talk, gossip, and hurt people, and thus it can be considered a useful way to straighten the tongue. - That the word has weight in God's scale, so by the word the unbeliever enters Islam and by the word the Muslim exits to disbelief, and this is a strong argument against those who claim that the word does not affect faith, and for this they speak bad words.