العائد المالي المتغير دراسة فقهية -بطاقة الائتمان-وصندوق الاستثمار أنموذجا
Değişken finansal getiri, hukuki bir çalışma - kredi kartı - ve bir model olarak yatırım fonu
- Tez No: 782899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, çağdaş finans düşüncesinde büyük önem taşıyan üç konuyu ele almıştır.Birinci konu, finansal piyasalardaki finansal getiriler ve İslami Şeriat'ın bunlara ilişkin konumudur.İki bölümden oluşan ilk bölüm, finansal getirilerin bölümlerini tanıtmaya ayrılmıştır. Çalışma, eski ve modern hukukçuların finansal getirilere bakış açısı ve bunların Fıkh'a uyarlanması ile finansal çıkışların benimsenmeye yönlendirildiği yöntem arasında bir karşılaştırma göstermiştir. İkinci konu, kredi kartı ve kredi kartı kullanımının meşru olarak meşrulaştırılabileceği ideal yolların en ünlü hukukçu kitaplarının araştırıldığı İslami piyasalardaki çalışmaları ve kredi kartı üzerindeki etkilerinin niteliğidir. taşıyıcısı ve hareket mekanizması İslami Şeriat'a göre. Üçüncü bölümde İslami yatırım fonları hakkında bilgi verilmiş, bu fonların özellikleri ve sahip oldukları özellikler açıklanmıştır.Araştırmacı, İslami fonlar için özel bir teşkilat kurulmasına ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır. Çünkü zengin İslam ülkelerinin sahip olduğu kaynaklar, İslami yatırım fonları etkin bir şekilde kullanılırsa İslam toplumunu tek başına zengin ülkeler saflarına yükseltebilir.
Özet (Çeviri)
This study dealt with three topics of great importance in contemporary financial thought. The first topic is the financial returns in the financial markets and the position of Islamic law towards them. The first chapter and min bahathan were devoted to defining the sections of financial returns. Doctrinal, and the method in which the financial exits were directed to adoption. The second topic is the credit card and its operation in the Islamic markets, where the most famous books of jurists were searched for the ideal ways in which the use of the credit card can be legitimately justified. , and the nature of the effects on the bearer and the mechanism of its work in accordance with Islamic law. The third chapter was about Islamic investment funds. The characteristics of these funds and the features that they enjoy were explained. The researcher concluded the necessity of establishing a special organization for Islamic funds that bears the responsibility for managing the wealth that accumulates from the reserves and directing it in the form of huge projects for major development events in Islamic countries, because The resources that rich Islamic countries enjoy can alone raise the Islamic community to the ranks of rich countries if Islamic investment funds are used effectively.