Risk measurement and valuation and its impacts on the quality of financial reporting, an empirical study
Risk ölçümü ve değerlemesinin finansal raporlama kalitesi üzerine etkileri: Ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 782902
  2. Yazar: OMED MOHAMMED MAMAND
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, risk açıklamaları ile finansal raporlamanın kalitesi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Finansal kriz sonrasında, risk açıklama ve yönetim uygulamalarının önemi vurgulanmıştır. Etkin risk yönetiminde riskin uygun şekilde ölçülmesi çok önemlidir, bununla birlikte finansal piyasaların gelişimi de risk ortamını etkilemiştir. Şirketler, paydaşlardan gelen artan bilgi talebini karşılamak ve firmanın iş hedeflerine ulaşma becerisini göstererek yatırımcı güvenini artırmak da dahil olmak üzere, risk açıklamalarından çeşitli faydalar elde edebilir. Bu nedenle, bu doktora araştırmasının amacı, risk ölçümü ve ifşasına ilişkin mevcut literatürü gözden geçirmek ve finansal raporlama kalitesi için kapsamlı bir çerçeve önermektir. Ek olarak, bu çalışma, risk ifşasının finansal raporlama kalitesi üzerindeki etkisine ışık tutmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the correlation between risk disclosure and the quality of financial reporting. In the aftermath of the financial crisis, the importance of risk disclosure and management practices has been emphasized. Proper measurement of risk is crucial in effective risk management, while the development of financial markets has also impacted the risk landscape. Companies can reap various benefits from risk disclosure, including meeting the growing demand for information from stakeholders and boosting investor confidence by demonstrating the firm's ability to achieve its business goals. Therefore, the aim of this doctoral research is to review the existing literature on risk measurement and disclosure and to propose a comprehensive framework for financial reporting quality. Additionally, this study seeked to shed light on the impact of risk disclosure on financial reporting quality