A study of the use of songs in teaching vocabulary in ELT: Implementation and effectiveness
İngilizcenin öğretiminde kelime öğretimine ilişkin şarkıların kullanımı üzerine bir araştırma: Uygulama ve etkililik
- Tez No: 782909
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İngilizcenin 20.yüzyıldaki yaygınlığı, uluslararası, ekonomik ve kültürel alanlardaki geniş kullanımı onun küresel ortak dil olarak önemli bir rol oynamasına olanak sağlamıştır. Bu, onu dünya'nın dört bir yanında birçok dil öğrenen kişi için ilk seçenek haline getirmiştir. Ancak İngiliz Dili Öğretimi (ELT) kolay bir iş değildir. Öğretmenlerin yanı sıra birçok eğitim kurumu hala geleneksel eğitim tekniklerini kullanma eğilimindedir. Kelime hazinesi, öğretme ve öğrenme sürecinin başarılı olabilmesi için iyi bilinmesi gereken, dilin ana faktörüdür. Kelime hazinesi herhangi bir dili iyi bilmek için büyük özen gerektirir. Kelime öğretme derslerini daha eğlenceli ve faydalı yapmaya olanak sağlayan birçok teknik vardır. Resimler, jestler ve şarkılar bu teknikler arasındadır. Müzik ve şarkılar, kelime öğretiminde büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden, geleneksel yollarla kelime öğretimi yapmak yerine, ELT sınıflarında esnek pedagojik bir araç olan şarkılar ile öğretmek daha verimli ve eğlencelidir. Fakat İngilizce öğretmek için şarkıların kullanımı çok fazla ilgi görmemiştir. Bu yüzden, bu çalışmanın amacı İngilizce kelime edinimini desteklemek için İngilizce şarkıları kullanmanın en iyi ve en etkili yollarını araştırmaktır. Bunun yanı sıra bu çalışma, öğretmenlerin ve öğrencilerin dil sınıflarına şarkıları entegre etmeye yönelik algılarını araştırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The widespread of English in the 20th century, its wide use in international, economic and cultural arenas enabled it to occupy an important role as a global lingua franca. This made it the first choice for most language learners around the world. However, English language teaching (ELT) is not an easy task. Many educational institutions as well as teachers still tend to use traditional ways of teaching. Vocabulary is a basic element of language that need to be mastered so as the teaching/learning journey can be successful. It needs a lot of attention in order to master any language. There are so many techniques that tend to make vocabulary-teaching lessons more enjoyable as well as useful. Among these techniques are pictures, gestures and songs. Music and songs tend to be of great importance in vocabulary teaching. Thus, instead of depending on traditional ways of teaching vocabulary, teaching vocabulary through songs tend to be an effective and enjoyable as well as a flexible pedagogical tool in the ELT classrooms. However, the using of songs to teaching English has not received much attention. Therefore, the aim of this study is to investigate the best and most effective ways of using English songs to promote English vocabulary acquisition. In addition, it aims to investigate teachers and students' perceptions concerning integrating songs in language classrooms.