Capital goods investment decision in construction companies of the customs union with the E.C. on leasing
İnşaat şirketlerinde makina yatırım kararları ve Avrupa Topluluğu ile Gümrük Birliğinin leasing sektörü
  1. Tez No: 78291
  2. Yazar: ÖMER AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZİYA CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, Türk İnşaat Sektörü ve Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri, İnşaat Malzemeleri ve İnşaat Makinaları hakkında kısa bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, inşaat şirketlerindeki makina yatırım kararları, Avrupa Topluluğu ile Gümrük Birliğinin leasing sektörü üzerine etkilerine özel önem verilerek araştırılmıştır. Makiriaya ihtiyaç duyan inşaat şirketleri için çeşitli alternatifler ele alınacaktır. Fiyatlardaki artışlar ve teknolojik gelişmeler neticesinde Türk Halkının malsahipliği için satın alma eğilimi terkedilmeye başlanmıştır. Ulusal leasing sektörünün, yeni yatırımlara duyulan ihtiyaç ve finansal destek neticesinde, yeni istihdam olanakları yaratacağı ve ülke gelişimi için refah seviyesine katkı sağlayacağı beklenmektedir. Gümrük Birliğine katılma aşamasında leasing, ekonomik rekabet içinde, hızlıca yenilenen teknoloji ve dünya ile entegrasyon süreci ile gerçekleşen bilgi ve teknoloji transferi için, gerekli politika olarak belirlenmiştir. Özetle, leasing sektörü, makina yatırım finansmanı ihtiyacı duyan inşaat şirketleri için en avantajlı alternatif olarak araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, a brief survey, in Turkish Construction Sector and Contracting Services abroad, in Construction Materials and in Capital Goods of Construction, is achieved. Furthermore, Capital Goods Investment Decisions in construction companies, with special emphasis on the implications of the Customs Union with the E.C. on leasing, are investigated. Various alternatives will be handled for the Construction Companies which need the Capital Goods Supply. Due to the increases in prices and developments in technology, the purchasing tendency of Turkish people for proprietorship, has begun to be abandoned. The national leasing sector is expected to provide new employment possibilities and welfare level improvement for the country progress due to the needs for new investments and financial support. Through joining the Customs Union, leasing is determined as the necessary policy for rapidly renovated technology in economic competition and for information and technology transfer realized with the integration process with the world. In summary, leasing sector will be examined as the most advantegous alternative for the construction companies which need the Capital Goods Investment Financing.