Türk piyano edebiyatında aksak ritmlerin kullanımı
The usage of aksak rhythm in turkish piano literature
- Tez No: 78292
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ARAŞTIRMANIN ÖZETİ“Türk Piyano Edebiyatında Aksak Ritmlerin Kullanımı”başlığı altında yaptığımız araştırmada, ritm ve aksak ritm incelenmiştir. Türk müziğindeki kullanım çeşitliliği açısından halk müziği ve geleneksel Türk müziği formlanndaki aksak ritmler belirlenmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile başlayıp günümüze kadar gelen süreç içerisinde çoksesli müzik tekniği kullanılarak besteleyen besteçilerimizin Piyano eserleri arasından aksak ritmli olanlar belirtilmiştir. Bu eserlerin Aksak ritm özellikleri incelenerek yapılan ortaya çıkartılmıştır. Evrensel müziğe kaynak olan aksak ritmli eserler araştırılıp, bulunmuş ve aksak ritm özellikleri saptanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda kendi geleneksel ve Türk müziğimizin, çok sesli müzik alanında kaynak olduğu gözlemlenmiştir. Aksak ritmlerin kullanımların yaygınlaştırılması için geçmiş kuşaklardan günümüze geldiği gibi gelecek kuşaklara kalabilmesi için bilimsellik kazanabilmesi düşünülerek bir metoda ihtiyaç duyulduğu saptanmıştır. 96
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THE RESEARCH In this resarch which is about“The Usage of Aksak Rhythm in Turkish Piano Literature”, rhythm and aksak rhythm is analyzed. From the aspect of variability of usage in Turkish music, aksak rhythms in the forms of folk music and traditional Turkish music is pointed out. Through the period which is from the foundation of Turkish Republic to the contemporary times, among the piano works of the composers who use polyphonic music technics,“aksak rhytmic”ones are chosen. The structure of these works is revealed by analyzing their Aksak Rhythm characteristics. The aksak rhytmic works which are the originators of universal music are searched and their aksak rhythm characteristics are exposed. By the conclusion of the resarch, it's seen that our own traditional and Turkish folk music is a significant source in the field of polyphonic music. To make the usage of aksak rhythms widespread, to remain it to the future as it remained from the past to contemporary and to make it acquire a scientific aspect the important need of a method is defined. 97