Genç erişkinlerde bağlanma stillerinin tütün bağımlılığı ile depresyon bozukluğu komorbiditesine etkisi
The effect of afilitation styles on tobacco addiction and depression disorder comorbidity in young adults
- Tez No: 782990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bağlanma bizi biz yapan eşsiz ilişkisel deneyimler sunar. Bağlanma güvenliğinin ailedeki erken yaşam deneyimleriyle güçlü bir şekilde ilişkili olduğu göz önüne alındığında bağlanmanın depresyona karşı bireysel savunmasızlığı şekillendirmede etkili olduğu hipotezi öne sürülebilir. Duygusal olarak ilişkiler zayıf geliştiğinde birey alkol ve tütün bağımlılığı gibi olumsuz başa çıkma stratejileri geliştirme ve depresyon bozukluğu yaşama riski altında olabilir. Araştırmada bireylere uygulanan ölçeklerden bağlanma stilleri, tütün bağımlılığı ve depresyon bozukluğu arasındaki ilişkinin tespit edilmesi ve ölçeklerden elde edilen bulgular üzerinden değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, 18-28 yaş aralığında 259 kişiye uygulandı. Araştırmaya 172 kadın ve 87 erkek katılım göstermiştir. Bu araştırmada katılımcılara Sosyo Demografik Veri Formu, İlişki Ölçekleri Anketi, Beck Depresyon Envanteri ve Fagerstrom Nikotin Bağımlılığı Testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler üzerinden tanımlayıcı istatiksel metodlar, Bağımsız Örnek t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, 18-28 yaş arası bireylerin bağlanma stilleri değerlerine göre nikotin bağımlılığı anlamlı bir farklılık göstermemekle birlikte güvenli bağlanma stiline sahip olan katılımcıların %75'inde nikotin bağımlılığı çok hafif düzeydedir. Bunun sonucu olarak güvenli bağlanma stiline sahip bireylerin sigara kullanma oranları daha düşük denilebilir. Nikotin bağımlılık düzeylerine göre katılımcıların korkulu (güvensiz) bağlanma puan ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca kayıtsız bağlanma stillerinde anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Kayıtsız bağlanma stiline sahip olan katılımcıların %40'ında hafif ve orta düzeyde nikotin bağımlılığı görülmektedir. Bağımlılık karmaşık bir bozukluktur. Erken yaşam deneyimlerinin bağımlılık bozukluğu geliştirme riski üzerindeki rolüne daha fazla dikkat edilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Attachment provides unique relational experiences that make us who we are. Considering that attachment security is strongly related to early life experiences in the family, it can be hypothesised that attachment is instrumental in shaping individual vulnerability to depression. When relationships are poorly developed emotionally, the individual may be at risk of developing negative coping strategies such as alcohol and tobacco dependence and of experiencing depressive disorder. In this paper, it was purposed to determine the relationship between attachment styles, tobacco addiction, and depression disorder from the scales applied to the individuals and to evaluate the findings acquired from the scales. The sample of the study was applied to 259 people between the ages of 18-28. 172 women and 87 men participated in the study. Socio-Demographical Data Form, Relationship Scale Questionnaire, Beck Depression Inventory, and Fagerstrom Nicotine Addiction Test were applied to the participants in this study. Descriptive statistical methods based on the data obtained in the research: Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson Correlation Analysis were used in the data obtained in the study. As a result of this research, there was no significant difference among the nicotine addiction of the individuals between the ages of 18-28 according to the attachment style values, but nicotine addiction is very mild in 75% of the participants with secure attachment style. Consequently, it can be said that individuals with a secure attachment style have lower smoking rates. A significant difference was found statistically for the fearful (insecure) attachment point averages of the participants, concerning their nicotine addiction and indifferent attachment styles. Mild to moderate nicotine dependence is seen in 40% of the participants with indifferent attachment style. Addiction is a complex disorder. More points need to be taken into consideration for the role of early life experiences on the risk of developing an addictive disorder.