Hastane çalışanlarının tıbbi atık yönetimine ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyinin belirlenmesi: Kütahya örneği
Determining the level of knowledge and awareness of hospital employees about medical waste management: The case of Kütahya
- Tez No: 782991
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA MALKOÇ, PROF. DR. BERNA YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Kütahya'da bulunan iki hastanenin çalışanlarının tıbbi atık ile ilgili bilgi ve farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Anket formunda katılımcılara görev yaptığı kurumdaki tıbbi atık yönetim uygulamalarını düşünerek yargılara katılım düzeyini belirtmesi istenmiştir. Araştırmanın evreni Kütahya Merkez'deki iki hastanede görev yapmakta olan hastane çalışanları, örneklemini ise ankete katılan 516 hastane çalışanı oluşturmaktadır. İlk 7 soru demografik değişkenlerle ilgili, 8.soru 5'li likert tipte 16 maddelik ölçekten oluşmakta, son 7 soru ise görsellerde yer alan sembollerin anlamlarının bilinip bilinmeme durumları ve bilgi, tutum ve algılarının değerlendirildiği anket toplam 15 sorudan oluşmaktadır. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Sizce bu amblem neyi ifade etmektedir? Sorusuna %96,7 radyoaktif atık amblemi cevabını vererek doğru cevaplamıştır. Çalıştığınız sağlık kuruluşunda tıbbi atıklar hangi renk poşetlere atılıyor? Sorusuna %96,7 kırmızı diyerek doğru cevaplamıştır. Araştırma sonuçlarına göre iki hastanedeki sağlık çalışanlarının bilgi ve farkındalık düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre tıbbi atık yönetimi sürecine ve tıbbi atık bilgi ve farkındalık düzeyinin artmasına katkı sağlayacağı düşünülen belirli aralıklarla verilen kurslar hakkında bilgilendirici çalışma yapılması, teknik gezi düzenlenerek tıbbi atık sterilizasyon tesisinin faaliyetleri hakkında çalışanların bilgilendirilmesiönerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the level of knowledge and awareness of employees of two hospitals in Kütahya regarding medical waste. The questionnaire asked participants to indicate the extent to which they participated in the assessments by considering medical waste management practices in the facility where they work. The study population consisted of hospital employees working in two hospitals in the center of Kütahya, and the sample consisted of 516 hospital employees who participated in the survey. The first 7 questions are related to demographic variables, the 8th question consists of a 5-point Likert scale with 16 items, and the last 7 questions consist of a total of 15 questions about whether the meanings of the symbols in the pictures are known or not, as well as the questionnaire to assess knowledge, attitudes, and perceptions. The data were analyzed using the SPSS program. The question“In your opinion, what does this emblem mean?”was answered correctly by 96.7% of the respondents who answered“radioactive waste emblem”. To the question“What color are the bags used for medical waste in the healthcare facility where you work?”, 96.7% correctly answered red. Based on the results of the research, it was found that the level of knowledge of health care professionals in the two hospitals was at a high level. Based on the research results, recommendations were made to help manage medical waste and improve the level of knowledge and awareness of medical waste. Informative work on the courses given at regular intervals. Informing the employees about the activities of the medical waste sterlization facility by organizing a technical trip.