Disfajik inmeli bireylere ve primer bakım vericilerine yapılan disfaji taburculuk eğitiminin değerlendirilmesi
Evaluation of dysfagia discharge training for individuals and primary care trainers with dysfagic stroke
- Tez No: 782997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu araştırma disfajik inmeli bireylere ve primer bakım vericilerine yapılan disfaji taburculuk eğitimini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel, kontrol gruplu olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 1 Haziran-1 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul' da bulunan bir şehir hastanesinin Nöroloji Servisi ve İnme Merkezi'nde bir ay içerisinde taburculuğu planlanan 47 disfajik inmeli birey ve bakım vericileri (girişim grubu=24, kontrol grubu=23) dahil edildi. Girişim grubunda yer alan disfajik inmeli birey ve bakım vericilerine taburculuk eğitimi uygulanmış olup, 3 ay boyunca takip edilmiştir. Verilerin toplanmasında Birey Tanıtım Formu, Modifiye Barthel İndeksi, Mini Nütrisyonel Değerlendirme Kısa Formu, Yatak Başı Su İçme Değerlendirme Testi, Hasta Takip Formu, Eğitim Kitapçıkları ve Bakım Verici Tanıtıcı Formu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as a quasi-experimental control group to evaluate dysphagia discharge training for individuals with dysphagic stroke and their primary caregivers. Materials and Methods: The study included 47 dysphagic stroke individuals and their caregivers (intervention group=24, control group=23) who were scheduled to be discharged within one month in the Neurology Service and Stroke Center of a city hospital in Istanbul between 1 June and 1 October 2021. The individuals with dysphagic stroke and their caregivers in the intervention group received discharge training and were followed up for 3 months. Individual Information Form, Modified Barthel Index, Mini Nutritional Assessment Short Form, Bedside Water Drinking Assessment Test, Patient Follow-up Form, Training Manuals and Caregiver Descriptive Form were used to collect data.