Hız temelli direnç antrenmanların kuvvet-hız profiline ve performansa etkisi
Effect of velocity-based training on force-velocity profile and performance
- Tez No: 783000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜROL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KABADAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez araştırması kapsamında 6 hafta boyunca %10 (n= 8) ve %20 (n= 8) hız kayıplarıyla yapılan yarım skuat egzersizlerinin kadın elit hentbolcuların kuvvet-hız profili ve performans parametrelerine etkisi incelenmiştir. Araştırma boyunca her bir kaldırışın ortalama hız değeri doğrusal konum ölçer cihazıyla anlık olarak takip edilmiştir. Araştırma sonucunda grup içi 1 tekrar maksimal (%10 HKG %10.67; %20 HKG %6.59) ve karşı hareket sıçrama (%10 HKG %18.12; %20 HKG %8.81) ön ve son test değerlerinde istatiksel olarak anlamlı sonuçlar tespit edilmiştir (p < 0.005). %20 hız kaybıyla antrenman yapan grup (458 tekrar) %10 hız kaybıyla antrenman yapan gruba göre (321) daha fazla tekrar yapmasına rağmen gruplar arasında ve 'grup x zaman' etkileşiminde performans değişkenlerinin hiçbirisinde anlamlı bir sonuç bulunamamıştır (p < 0.005). Ayrıca yapılan etki büyüklüğü analizinde daha az antrenman yüküne maruz kalan %10HKG'nun 1TM, sprint (10-20-40 metre), çabukluk ve KHS değerlerinin daha fazla geliştiği gözlemlenirken, %20HKG'nun ise TKK ve BKK kütlesi değerlerinin daha fazla gelişim gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak farklı hız kaybı eşikleriyle yapılan direnç antrenmanların 1TM, KHS, sprint, çabukluk ve kas kütlesinin gelişiminde gruplar arası ve grup x zaman etkileşimi boyutunda istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p < 0.50). Fakat her iki grubunda 1TM ve KHS değerlerinin grup içerisinde istatiksel olarak anlamlı düzeyde geliştiği tespit edilmiştir (p < 0.50).
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis research, the effect of half squat exercises performed with 10% (n= 8) and 20% (n= 8) velocity losses for 6 weeks on the force-velocity profile and performance parameters of female elite handball players was investigated. As a result of the research, statistically significant results were found in the pre- and post-test values of 1 repetition maximal (10.6% HKG; 20% HKG 6.59%) and counter movement jump (10% HKG 18.12%; 20% HKG 8.81%) within the group (p < 0.005). Although the group that trained with 20% loss of velocity (458 repetitions) performed more repetitions than the group that trained with 10% loss of speed (321), no significant results were found in any of the performance variables between the groups and in the 'group x time' interaction (p < 0.005). In addition, in the effect size analysis, it was observed that the 1RM, sprint (10-20-40 meters), agility and CMJ values of 10% HKG exposed to less training load improved more, while the total muscle mass and leg muscle mass values of 20% HKG were observed to be higher. development has been found. As a result, it was determined that there was no statistically significant difference in the development of 1TM, KHS, sprint, speed and muscle mass of resistance training with different speed loss thresholds between groups and in the dimension of group x time interaction (p < 0.50). However, it was determined that the 1RM and CMJ values in both groups improved statistically significantly within the group (p < 0.50).