Geleneksellikten modernliğe ailede değişen eş rollerine yönelik muhafazakârların tutumlarının sosyolojik çözümlemesi
A sociological analysis of the conservative's attitudes towards thechanging roles in the family from traditional to modernity
- Tez No: 782999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Aile kavramı her dönem önemli olmakla birlikte zihinlerdeki anlamı sosyolojik açıdan toplumsal yapının değişmesine eşdeğer anlam değişikliğine uğrayabilmektedir. Mevcut araştırmada, muhafazakârların sözü edilen toplumsal dönüşümlere eşdeğer olarak ailede değişen eş rollerine yönelik tutumlarını söylem analizi yöntemiyle çözümlemek amaçlanmıştır. Nitel araştırma modeline göre tasarlanan araştırmada muhafazakâr bakış açısını yansıtan iki yazara ait ve 2013-2020 yılları arasında Yeni Şafak gazetesinde yayımlanmış köşe yazıları ele alınmıştır. Yazarların aile kurumuna ve ailede eş rollerine ilişkin görüşleri belli temalar altında analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, muhafazakârların en çok üzerinde durduğu konu, ailede kadının rolünün değişimi üzerine olmuştur. Araştırmanın bir diğer sonucu ise değişen eş rollerine ilişkin muhafazakârların tutumlarının bazı noktalarda birbirinden keskin çizgilerle ayrılmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Although the concept of family is important in every period, its meaning in the minds can undergo a change in meaning equivalent to the change of the social structure in sociological terms. In the present study, it is aimed to analyze the conservatives' attitudes towards the changing spouse roles in family, equivalent to the mentioned social transformations, by using discourse analysis method. In the research, which was designed according to the qualitative research model, the columns of two authors, which reflect the conservative point of view, and which were published in Yeni Şafak newspaper between 2013-2020, were discussed. The authors' views on the institution of the family and the roles of spouses in the family were analyzed under certain themes. According to the results of the research, the issue that conservatives focused on the most was the change in the role of women in the family. Another result of the research is that the attitudes of conservatives towards changing spouse roles are separated from each other with sharp lines at some points.