İnfertil kadınlara ilaç tedavisi prosedürü sırasında uygulanan tele sağlık uygulamalarının anksiyete düzeylerine etkisinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
An investigation of the effects of telehealth applications applied to infertile women during the drug treatment procedure on anxiety levels: A randomized controlled study
  1. Tez No: 783014
  2. Yazar: BAŞAK DEMİRALP YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TAŞÇI DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Yapılan bu araştırma infertilite tedavisi alan kadınlara uygulanan tele sağlık hizmetinin kadınlardaki tedavi öncesi ve sonrası anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılan çalışmadır. Materyal-Metot: Çalışma Isparta'da bulunan Süleyman Demirel Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalına bağlı Üremeye Yardımcı Tedavi ünitesinde 2021-2022 yılında başvuran kadınlar üzerinde yapılmıştır. İnfertilite tanısı alıp kliniğe başvurarak kadın ile yapılmış olup, 1'e 1 randomizasyon sistemiyle müdahale ve kontrol gruplarına ayrılmışlardır. Müdahale grubuna tedaviye başlangıcında kişisel bilgi formu ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmış olup, tedavi süreci boyunca tele sağlık yöntemleri ile danışmanlık, tedavi protokolü hatırlatması ve motivasyon mesajı gönderilmiştir. Tedavi sonrasında Beck Anksiyete Ölçeği uygulanarak tedavi öncesi ve sonrası anksiyete puanları kıyaslanmıştır. Kontrol grubuna tedavi öncesi kişisel bilgi formu ve Beck anksiyete Ölçeği uygulandı. Tedavi sürecinde herhangi bir tele sağlık müdahalesinde bulunulmadı. Tedavi sonrası tekrar Beck Anksiyete Ölçeği uygulanarak, tedavi öncesi ve sonrası anksiyete puanlar kıyaslandı. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 20.0 programı ile gerçekleştirildi. Sürekli sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov - Smirnov testi ile analiz edildi. Dağılımların normal olduğu anlaşıldı (p=0,647). Gruplar arası karşılaştırmalarda Student t-testi, tekrarlı ölçümlerde eşleştirilmiş t-testi kullanıldı. Hem grup içi hem de gruplar arası etki ve anlamlılık düzeylerinin saptanması için Tekrarlı Ölçümlü ANOVA testi kullanıldı. Kategorik değişkenlerin gruplara göre karşılaştırılması için ki-kare analizi, tekrarlı kategorik değerlendirmelerin karşılaştırması için McNemar-Bowker veya Kendall's Tau-B testleri kullanıldı. Bulgular: Tedavi öncesi ölçülen anksiyete puanları kontrol ve müdahale grupları arasında anlamlı farklılık gösterdi (p=0,045). Müdahale grubunda anksiyete puanı anlamlı düzeyde yüksek ve 18,76±8,73 puan olurken kontrol grubunda anksiyete puanı 15,12±5,61 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research is a randomized controlled study to determine the effect of telehealth service applied to women receiving infertility treatment on the anxiety level of women before and after treatment. Material-Method: The study was carried out on women who applied in the Assisted Reproductive Therapy unit of Suleyman Demirel University Hospital Gynecology and Obstetrics Department in Isparta province in 2021-2022. It was conducted on 68 female individuals who were diagnosed with infertility and started to benefit from assisted reproductive techniques by applying to the clinic, and they were divided into case and control groups with a 1-to-1 randomization system. Personal information form and Beck Anxiety Scale were applied to 34 women who were allocated to the case group before starting the treatment, and 7-24 counseling, treatment protocol reminders and motivation messages were sent via telehealth methods throughout the treatment process. After the treatment, Beck Anxiety Scale was applied again before and after the treatment. anxiety scores were compared personal information form and Beck Anxiety Inventory were administered to 34 female individuals selected in the control group before the treatment. No telehealth intervention was applied during the treatment process. Anxiety scores were compared before and after the treatment by applying the Beck Anxiety Inventory again after the treatment statistical analyzes of the study were performed with SPSS 20.0 (IBM (International Construction Machinery) Inc, Chicago, IL, USA) program. Conformity of continuous numerical variables to normal distribution was analyzed by Kolmogorov - Smirnov test. It was found that the distributions were normal (p=0.647). Student's t-test was used for comparisons between groups, and paired t-test was used for repeated measurements. In addition, the Repeated Measured ANOVA test was used to determine the effect and significance levels both within and between groups. Chi-square analysis was used to compare categorical variables by groups, and McNemar-Bowker or Kendall's Tau-B tests were used to compare repeated categorical evaluations. Finding: Anxiety scores measured before treatment differed significantly between control and intervention groups (p=0.045). While the anxiety score was significantly higher in the intervention group and was 18.76±8.73 points, the anxiety score in the control group was 15.12±5.61 points.