Yaşam tarzı ile restoranlarda sağlıklı beslenme davranışı arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Muğla'ya gelen yabancı turistler üzerinde bir araştırma
Determining the relationship between lifestyle and healthy eating behaviors in restaurants: A study on foreign tourists in Muğla
- Tez No: 783015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ PEKERŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmada, Muğla ilini ziyaret eden yabancı turistlerin yaşam tarzlarının belirlenmesi ve restoranlarda sağlıklı beslenme davranışına ilişkin görüşlerinin alınması; yaşam tarzı ile restoranlarda sağlıklı beslenme davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Muğla ilini 2019 yılında ziyaret eden yabancı turist sayısının 3.266.650 olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfî yöntem ile seçilen katılımcılara anket uygulanmış, 332 adet geçerli anket formu elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; yaşam tarzı ölçeğinin alt boyutlarından çabalayanlar, yenilikçiler ve hayatta kalanlar boyutlarının, katılımcıların cinsiyet durumuna göre farklılık gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Yaşam tarzı ölçeğinin alt boyutlarından çabalayanlar, düşünürler, yapıcılar ve başaranlar boyutlarını, katılımcıların yaş durumuna göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yaşam tarzı ölçeğinin alt boyutlarından deneyimciler, çabalayanlar, inananlar, düşünürler ve başaranlar boyutlarının, katılımcıların medeni durumuna göre farklılık gösterdiği ortaya konmuştur. Ayrıca sağlıklı beslenme davranışı ölçeğinin alt boyutlarından olumlu beslenme alışkanlığı ve beslenme hakkında bilgi boyutlarının, katılımcıların cinsiyet durumuna göre farklılık gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Sağlıklı beslenme davranışı ölçeğinin alt boyutlarından olumlu beslenme alışkanlığı ve kötü beslenme alışkanlığı boyutlarının, katılımcıların yaş ve medeni durumuna göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yapıcılar, başaranlar ve hayatta kalanlar ile olumlu beslenme alışkanlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki ortaya konmuştur. Deneyimciler, inananlar, düşünürler, yenilikçiler ve başaranlar ile beslenme hakkında bilgi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Deneyimciler, inananlar, yapıcılar, yenilikçiler, başaranlar ve hayatta kalanlar ile kötü beslenme alışkanlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study, determining the lifestyles of foreign tourists visiting Muğla and taking their opinions on healthy eating behavior in restaurants; determining the relationship between lifestyle and healthy eating behaviors in restaurants. It has been determined that the number of foreign tourists visiting Muğla in 2019 is 3,266,650. In this context, a questionnaire was applied to the participants selected from the probabilistic sampling methods by simple random method, and 332 valid questionnaires were obtained. As a result of the research; It has been revealed that the sub-dimensions of the lifestyle scale, strivers, innovators and survivors, differ according to the gender of the participants. As a result of the research; It has been revealed that the sub-dimensions of the lifestyle scale, strivers, innovators and survivors, differ according to the gender of the participants. It has been determined that the sub-dimensions of the lifestyle scale, strivers, thinkers, makers and achievers, differ according to the age of the participants. It has been revealed that the sub-dimensions of the lifestyle scale, such as experiencers, strivers, believers, thinkers and achievers, differ according to the marital status of the participants. In addition, it was revealed that the dimensions of positive eating habits and knowledge about nutrition, which are sub-dimensions of the healthy eating behavior scale, differ according to the gender of the participants. It has been determined that the dimensions of positive eating habits and bad eating habits, which are sub-dimensions of the healthy eating behavior scale, differ according to the age and marital status of the participants. A statistically significant relationship was found between makers, achievers, and survivors and positive eating habits. A statistically significant relationship was found between experiencers, believers, thinkers, ınnovators and achievers and knowledge about nutrition. A statistically significant relationship was found between experiencers, believers, makers, ınnovators, achievers and survivors and bad eating habits.