Türkiye'de atık yönetimi çerçevesinde plastik atık yönetimi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Plastic waste management within the framework of waste management in Turkey: The example of Istanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 783024
  2. Yazar: RUGEYYA KUMTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Kent ve Çevre Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsan nüfusunun sürekli artış eğiliminde olması, tarım ve sanayi devrimi ile bu eğilimin kayda değer bir orana ulaşmasıyla birlikte dünya, bir büyüme süreci içerisine girmiştir. Sanayileşmeye yönelik atılan adımlar, kentleşme ve küreselleşme oranlarındaki artışla birlikte yeni büyüme süreçleri ortaya çıkmıştır. Bu büyüme süreçlerinde bireyler daha yüksek kalitede yaşama isteği ve ihtiyacı duymuş; zamanla tüketim alışkanlıkları değişmiş ve daha fazla kaynak tüketmeye başlamıştır. Hazcı bir tüketim toplumunun meydana gelmesiyle birlikte de insan yaşamına ve çevreye dair birçok sorun ortaya çıkmıştır. Bu sorunlardan birisi atıklar ve plastiklerdir. Sürekli kaynak tüketilen devingen bir dünyada atıklar ve plastikler, küresel boyutta tartışılan en önemli konulardan biridir. Bir zamanlar yerel veya bölgesel bir sorun olarak görülen atık üretimi ve plastik kirlilik sorunu, günümüzde sınır ötesi bir soruna dönüşmüştür. Bu çalışma, dünya ve Türkiye gündemini oldukça meşgul eden atık ve plastik atıklar üzerine hazırlanmıştır. Dünyada ve Türkiye'de atık ve plastik atıkların yönetimi; atık yönetiminde rol oynayan aktörler ile uluslararası ve ulusal gelişmeler, bu gelişmelerdeki atık ve plastiklere ilişkin düzenlemeler işlenmiş ve bu konular İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği ile de ele alınmıştır. Çalışma ve çalışmanın sonuçları, teorik bilgiler ışığında nitel araştırma ve yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak; yerli ve yabancı literatür taraması yapılarak, ilgili kurumların yayınladıkları istatistiki veriler ve raporlar incelenerek ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the constant tendency of the human population to increase, with the agricultural and industrial revolution, this tendency has reached a significant rate, the world has entered into a growth process. With the steps taken towards industrialization, the increase in urbanization and globalization rates, new growth processes have emerged. During these growth processes, individuals have felt the desire and need to live in a higher quality; over time, consumption habits have changed and they have started to consume more resources. With the emergence of a hedonistic consumer society, many problems related to human life and the environment have emerged. One of these problems is waste and plastics. In a dynamic world where resources are constantly consumed, waste and plastics are one of the most important issues discussed globally. The problem of waste production and plastic pollution, which was once considered a local or regional problem, has turned into a cross-border problem today. This study has been prepared on waste and plastic waste, which are very busy on the world and Turkish agenda. Waste and plastic waste management in the world and in Turkey; international and national developments with the actors playing a role in waste management, regulations on waste and plastics in these developments have been processed and these issues have also been addressed with the example of Istanbul Metropolitan Municipality. The results of the study and the results of the study, using qualitative research and semi-structured interview technique in the light of theoretical information; a domestic and foreign literature review was conducted, statistical data and reports published by the relevant institutions were examined and revealed.