The Representation of Kurds and Arabs in the Production of Television News in Turkey
Türkiye'de Televizyon Haberlerinin Yapımında Kürtlerin ve Arapların Temsili
- Tez No: 783029
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHN THOMPSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Cambridge
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bugün Türkiye'nin son derece kutuplaşmış sosyal ve siyasi bağlamında ana akım haber medyasında çalışan gazetecilerin temsil pratiklerini şekillendiren faktörler nelerdir? Gazetecilerin gündelik pratiklerinde ideoloji -özellikle de sekülerlik ve İslamcılıkla ilişkili çatışan ideolojiler- nasıl bir rol oynamaktadır? Bu soruları ele almak için bu tez, Türk ana akım haber medyasındaki televizyon gazetecilerinin Kürtleri ve Arapları -Türkiye'nin iki önemli 'ulusal ötekisini'- nasıl temsil ettiklerini incelemektedir. Etnografik saha araştırması ve mülakatları iki televizyon kanalının haber merkezlerinde gerçekleştirdim: 'Secularbiz' (yaygın olarak mevcut AKP hükümetine zaman zaman muhalefet eden büyük bir seküler kanal olarak tanınıyor) ve 'Islamicbiz' (yaygın olarak İslami ve katı bir AKP destekçisi olarak tanınıyor). Araştırmama dayanarak, Secularbiz'deki gazetecilerin seküler Kürt yanlısı siyasi harekete sempati duyduklarını ve Kürtleri 'kardeşlerimiz' olarak temsil etme eğiliminde olduklarını, Islamicbiz'deki gazetecilerin ise ortak gelenek, tarih ve İslam siyasetine dayanarak Arapları 'Müslüman kardeşlerimiz' olarak temsil etme eğiliminde olduklarını gösteriyorum. Temsil pratiklerindeki bu farklılaşmanın kısmen ideolojik terimlerle açıklanabileceğini savunuyorum: Türkiye'deki toplumsal ve siyasi yaşamın seküler-İslamcı ekseninde kutuplaşmasının gazeteciler üzerindeki etkisinin bir belirtisi. Ortak yaklaşımlar ve normlar oluşturmak için ideolojik farklılıkların ötesine geçemeyen gazeteciler, haber üretim sürecinde Kürtleri ve Arapları temsil etmek için farklı standartlaştırılmış uygulama setlerini yürürlüğe koymaktadır. Dolayısıyla, ilgili temsil pratikleri, gazetecilerin çoğunluğu tarafından kabul edilen bir dizi ortak ve kalıcı değerden ziyade, gazetecilerin günlük pratiklerine çoklu ve karmaşık şekillerde giren rakip ideolojiler ve değerler tarafından şekillendirilmektedir. Seküler veya İslami ideolojiler gazetecilerin temsil pratiklerini şekillendirmede önemli bir rol oynarken, araştırmam temelinde ideolojinin bu pratikleri anlamak için tek başına yeterli olmadığını da göstermeye çalışıyorum. Önemli bir rol oynayan iki kilit faktör ya da faktör kümesi daha olduğunu savunuyorum. Bu faktörlerden biri haber merkezinin yapısı ve dinamikleridir: belirli durumlarda haber merkezindeki hakim ideoloji, haber merkezinin içinden kaynaklanan ve iç bölünmeleri yansıtan alternatif vizyonlar tarafından sorgulanabilir ve bozulabilir. İkinci faktör ise haber merkezinin sadece ideolojiye değil, aynı zamanda belirli bir haber merkezi topluluğu tarafından paylaşılan siyasi deneyime de dayanan ahlaki bir topluluk olarak inşa edilmesidir. Islamicbiz gazetecileri arasında seküler güçlerin sürekli tehdidi altında olma hissi ve Secularbiz gazetecileri arasında İslami köklere sahip AKP rejiminin sürekli baskısı altında olma hissi, haber odalarını tehdit olarak algılanan dış siyasi güce karşı ahlaki topluluklar olarak 'birleştirmekte' ve bu gazetecilerin temsil pratiklerinde bir dereceye kadar birlik ve ortak amaç yaratmaktadır. Secularbiz gazetecileri Türkiye'deki Kürtleri, Islamicbiz gazetecileri ise Ortadoğu'daki Arapları, gazetecilerin bir siyasi tahakküm biçimi olarak algılanan şeye karşı birlikte durduklarına inandıkları 'kardeşlerimiz' olarak temsil ediyor. Bu üç faktör kümesinin - ideoloji, haber odasının yapısı ve dinamikleri, ahlaki bir topluluk olarak haber odası - gazetecilerin Kürtleri ve Arapları temsil etme biçimlerini nasıl etkilediğini analiz ederek, günümüz Türkiye'sinin son derece kutuplaşmış sosyal ve siyasi ikliminde haber üretimini şekillendiren faktörlere ve haber uygulayıcıları üzerindeki baskılara yeni bir ışık tutmaya çalışıyorum.
Özet (Çeviri)
What factors shape the representational practices of journalists working in mainstream news media in the highly polarised social and political context of Turkey today? What role does ideology play – especially the conflicting ideologies associated with secularism and Islamism – in the day-to-day practices of journalists? In order to address these questions, this thesis examines how television journalists of the Turkish mainstream news media represent Kurds and Arabs –Turkey's two significant 'national others'. I conducted ethnographic fieldwork and interviews in the newsrooms of two television channels – what I call 'Secularbiz' (widely recognised as a major secular channel which sometimes opposes the current AKP government) and 'Islamicbiz' (widely recognised as Islamic and as a hard-line AKP supporter). On the basis of my research, I show that the journalists at Secularbiz develop sympathy for the secular pro-Kurdish political movement and tend to represent Kurds as 'our fellows', while the journalists at Islamicbiz tend to represent Arabs as 'our Muslim brothers' based on shared tradition, history and the politics of Islam. I argue that this divergence in representational practices can be accounted for partly in ideological terms: it is symptomatic of the way that the polarisation of social and political life in Turkey along the secular–Islamic axis impinges upon journalists. Being unable to reach across ideological differences to establish common approaches and norms, journalists come to enact differing sets of standardised practices to represent Kurds and Arabs in the news production process. Thus, the relevant representing practices are shaped by competing ideologies and values entering into the day-to-day practices of journalists in multiple and complex ways, rather than by a set of common and enduring values widely acknowledged by the majority of journalists. While secular or Islamic ideologies play a crucial role in shaping the representational practices of journalists, I also try to show, on the basis of my research, that ideology alone is not sufficient for understanding these practices. I argue that there are two other key factors, or sets of factors, that play an important role. One set of factors is the structure and dynamics of the newsroom itself: in certain circumstances the prevailing ideology in the newsroom can be challenged and disrupted by alternative visions arising from within the newsroom and reflecting internal divisions. The second factor is the construction of the newsroom as a moral community rooted not only in ideology but also in the political experience shared by a particular newsroom community. The sense among the Islamicbiz journalists of being under continuous threat from secular forces, and the sense among the Secularbiz journalists of being under constant pressure of the Islamic-rooted AKP regime, 'fuses' the newsrooms into moral communities against an external political force that is perceived as a threat and creates a degree of unity and common purpose in the representational practices of those journalists. The Secularbiz journalists represent Turkey's Kurds, and the Islamicbiz journalists represent the Arabs in the Middle East, as 'our fellows', with whom the journalists believe they stand together in opposition to what is perceived as a form of political domination. By analysing how these three sets of factors – ideology, the structure and dynamics of the newsroom, and the newsroom as a moral community – affect the ways that journalists represent Kurds and Arabs, I seek to shed fresh light on the factors that shape news production, and the pressures that impinge on news practitioners, in the highly polarised social and political climate of contemporary Turkey.