Irak'ın kuzey bölgesindeki azınlıkların temsili: Türkmen Cephesi örneği
Representation of minorities in the northern region of Iraq: The example of the Turkmen Front
  1. Tez No: 912395
  2. Yazar: YAD LOKMAN MUHAMMED ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, Irak'ın kuzey bölgesindeki çok çeşitli dini ve etnik toplulukların siyasi temsiline odaklanmaktadır. Kuzey Irak Bölgesi, Kürtler, Araplar, Türkmenler, Keldaniler, Süryaniler, Yezidiler, Kakailer, Zerdüştler ve Ermeniler gibi çeşitli toplulukları bünyesinde barındırmaktadır. 1992'de Kuzey Irak Bölgesel Hükûmeti'nin kurulmasıyla, bölge demokrasi sürecine adım atmış ve toplulukların hukuki, siyasi ve doğal hakları tanınarak onlara temsiliyet hakkı verilmiştir. Parlamentoda demokratik sürecin bir parçası olarak kota sistemi uygulanmakta olup, her topluluğa nüfusları ve siyasi önemleri oranında sandalye ayrılmıştır. Bu çerçevede Türkmen topluluğuna beş, Hristiyan topluluğuna beş ve Ermeni topluluğuna bir sandalye tahsis edilmiştir. Çalışma, Türkmen Cephesi Partisi ve onun Türkmen toplumunu temsil etmedeki rolünü ele alarak, Türkmen toplumunun bölgede ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nde nasıl bir konumda olduğunu araştırmaktadır. Türkmen Cephesi, Baas rejiminin sona ermesinin ardından Türkmen toplumunu temsil etmek amacıyla kurulmuş olup, Türkmenlerin siyasi sürece katılımını sağlayan temel parti konumundadır. Araştırmanın önemi, bölgedeki toplulukların iki ana açıdan stratejik rol oynamasından kaynaklanmaktadır. Birinci olarak, topluluklar bulundukları bölgenin istikrarı üzerinde doğrudan etkili olup, iç dinamiklerin ve siyasi sürecin parçasıdırlar. İkinci olarak, her topluluğun uluslararası ilişkilerde de özel bir yeri vardır; örneğin, Türkmen topluluğu Türkiye ile yakın ilişkilere sahipken, Keldani ve Süryani toplulukları Vatikan ile ilişkiler sürdürmektedir. Bu durum, toplulukların sadece iç dinamiklerde değil, dış ilişkilerde de önemli roller üstlenmesine yol açmaktadır. Araştırmanın temel hedefi, Kuzey Irak'ta yaşayan toplulukların genel olarak siyasi temsili ve özelde Türkmen Cephesi Partisi'nin temsil gücünü incelemektir. Araştırmada kullanılan ana hipotez, toplulukların parlamentoda ve hükûmette partiler aracılığıyla temsil edildiği, ancak çok partili yapının bu temsili zorlaştırabileceğidir. Araştırma, literatür taramasına dayalı betimsel analiz yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda elde edilen veriler ışığında, Türkmen toplumunun siyasi alanda nasıl temsil edildiği parti aracılığıyla değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Çalışma, toplulukların temsiliyetine ilişkin önerilerle sonlandırılarak konuya katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the political representation of the diverse religious and ethnic communities in the northern region of Iraq. The Kurdistan Region of Iraq is home to a variety of communities, including Kurds, Arabs, Turkmens, Chaldeans, Syriacs, Yazidis, Kakais, Zoroastrians, and Armenians. With the establishment of the Kurdistan Regional Government in 1992, the region embarked on a democratic process, granting legal, political, and natural rights to communities, including the right to representation. As part of the democratic process, a quota system has been implemented in the parliament, allocating seats to each community proportionate to their population and political significance. In this context, five seats are allocated to the Turkmen community, five to the Christian community, and one to the Armenian community. The study examines the role of the Turkmen Front Party in representing the Turkmen community and investigates the community's status in the region and within the Kurdistan Regional Government. The Turkmen Front was established following the fall of the Baath regime to represent the Turkmen community and remains the primary party enabling Turkmen participation in the political process. The significance of this research lies in the strategic role of communities in two main aspects. First, these communities directly influence the stability of the region, acting as integral parts of its internal dynamics and political processes. Second, each community holds a distinctive position in international relations; for example, the Turkmen community maintains close ties with Turkey, while Chaldean and Syriac communities have relations with the Vatican. This dual role highlights the importance of communities not only in internal dynamics but also in external relations. The primary aim of the research is to examine the political representation of communities in general and the representative capacity of the Turkmen Front Party in particular in the Kurdistan Region of Iraq. The main hypothesis of the study is that while communities are represented in parliament and government through parties, a multi-party system may complicate this representation. The research was conducted using a descriptive analysis method based on a literature review. Within this framework, the data obtained were used to evaluate and analyze how the Turkmen community is politically represented through the party. The study concludes with recommendations regarding the representation of communities, aiming to contribute to the subject.