Çelik tel narinliği ve içeriğinin beton plakların kırılma enerjisine etkisi
Mechanical behavior of steel fiber reinforced lightweight concrete plates
- Tez No: 783037
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışması çelik tel içeren beton plakların davranışının araştırılmasını içermektedir. Bu amaçla 65 ve 80 narinliğe sahip çelik teller 15 kg/m3, 20 kg/m3 ve 25 kg/m3 miktarlarda kullanılarak çelik tel donatılı beton (ÇTDB) numuneler üretilmiştir. Araştırmada 15 cm çökme değerine sahip C30/37 beton sınıfı referans alınmıştır. Taze beton deneyi olarak işlenebilirlik ve taze birim ağırlık deneyleri yapılmıştır. Sertleşmiş çelik tel donatılı beton numuneler üzerinde sırasıyla basınç ve yarmada çekme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Basınç dayanımı tayini deneyi için standart 150mmx150mmx150mm küp ve yarma dayanımı tayini deneyi için ise standart 100mmx200mm silindir numuneler kullanılmıştır. Ayrıca üretilen 600mmx600mmx100mm boyutlarındaki plak numuneler üzerinde ise çelik tel donatılı betonların kırılma enerjileri belirlenmiştir. Deney sonuçlarına bağlı olarak çelik tel içeriğinin artmasıyla basınç ve yarma dayanımlarında artışlar elde edilmiştir. Yarma dayanımında iyileşme basınç dayanımına kıyasla daha yüksek elde edilmiştir. Çelik tel narinliği ve içeriğine bağlı olarak ÇTDB plakların kırılma enerjilerinde belirgin artışlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the investigation of the behaviour of concrete plates containing steel fiber. For this purpose, steel fiber reinforced concrete (SFRC) specimens were produced by using steel fibers with 65 and 80 aspect ratio in contents of 15 kg/m³, 20 kg/m³ and 25 kg/m³. C30/37 concrete class with a slump value of 15 cm was taken as reference in the research. Workability and fresh unit weight tests were performed as fresh concrete tests. Compressive and splitting tensile strength tests were performed on hardened steel fiber reinforced concrete specimens, respectively. Standard 150mm×150mm×150mm cube specimens were used for compressive strength test and standard 100mm×200mm cylinder specimens were used for splitting strength test. In addition, the fracture energies of steel fiber reinforced concrete were determined on 600mm×600mm×100mm plate specimens. Based on the test results, increases in compressive and splitting strengths were obtained with increasing steel fiber content. The improvement in splitting strength was higher compared to compressive strength. Significant increases were obtained in the fracture energies of SFRC plates depending on the steel fiber aspect ratio and content.