Nutcracker Fenomenli hastalarda portal ven çapları
Portal vein diameters in patients with Nutcracker Phenomenon
- Tez No: 783042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SERHAT AYGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmamızda kontrastlı abdomen BT'de nutcracker fenomeni tanısı konan hastaların portal ven çaplarını değerlendirdik. Amacımız idiopatik portal ven genişliklerine bir izah getirmekti. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada Eylül 2010 - Nisan 2012 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde herhangi bir nedenle kontrastlı üst batın BT'si çekilen 5103 hasta retrospektif olarak tarandı. Bulgular: Değerlendirilen 5103 hastanın 65'ine nutcracker fenomeni tanısı kondu. Nutcracker fenomeni sıklığı %1,2 olarak bulundu. Vakaların 35'i erkek (%53,8), 30'u kadın (%46,2) idi. Yaş ortalamaları 32,2 idi. Hastaların 48'inde anterior (%73,85), 17'sinde posterior (%26,15) nutcracker fenomeni mevcuttu. 4 hastada (%6,1) dilate sol gonadal ven saptandı. Vakaların sol renal venleri en dar olduğu aortomezenterik segmentte ortalama 3,03 mm ± 0,87; distandü olan hiler segmentte ortalama 11,10 mm ± 1,43; geniş segmenttin dar segmente oranı ortalama 4,00 ± 1,44 olarak hesaplandı. Hastaların portal ven çapları ortalaması 14,79 mm ± 1,73; kontrol grubunun portal ven çapları ortalaması 12,97 mm ± 1,18 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In our case we evaluated patients' portal vein diameters who diagnosed nutcracker phenomenon with contrast-enhanced abdominal CT scans. Our purpose was to bring a description of the idiopathic portal vein enlargements. Materials and Methods: In this study 5103 patients who underwent contrast-enhanced abdominal CT scan for any reason were reviewed retrospectively between April 2010 – September 2012 in Konya Training and Research Hospital Radiology Department. Findings: 65 patients were diagnosed as nutcracker phenomenon. In evaluated 5103 patients the frequency of nutcracker phenomenon found %1,2. 35 (%53,8) of the cases were male and 30 (%46,2) of the cases were woman. The mean age of cases was 32,2. 48 (%73,85) of 65 patients had anterior nutcracker phenomenon and 17 (%26,15) of 65 patients had posterior nutcracker phenomenon. In 4 (%6,1) cases dilated left gonadal vein was detected. The average diameter of the left renal vein of the patients was calculated as in the narrowest aortomesenteric segment 3,03 mm ± 0,87; in the most extensive hilar segment 11,10 mm ± 1,43; average wide - narrow segment diameters rate 4,00 ± 1,44. The average portal vein diameter of the patients found as 14,79 mm ± 1,73; the average portal vein diameter of the control group found as 12,97 mm ± 1,18.