Memory forensics: The gate of cyber-security
  1. Tez No: 783050
  2. Yazar: ABDULLAH JASIM AIDI AL-KINANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ancak bilgi güvenliği alanında yaşanan büyük gelişme ile birlikte, bu dönemde %100 elektronik ortamı güvence altına almak çok zordur, bu nedenle elektronik suçların faillerine ulaşmak için dijital soruşturma konusunda uzmanlaşmış bir bilim dalı olmalıdır. Bu çalışma, siber adli bilişimin en önemli araçlarının karşılaştırılması ve araçlarından birinin derinlemesine incelenmesiyle bu alana genel bir bakış sunmaktadır. Bu (volatilite) ve biri eski intel işlemcilerde çalışan ve diğeri çok modern bir sistem olan SoC yongası M1 Pro üzerinde çalışan Apple cihazlarının iki sürümü üzerindeki çalışmasının analizi ve çıkarılan sonuçlar şunu gösteriyor: genel olarak siber güvenlik araçları düzeyindeki gelişmeye ayak uydurmak için modern cihazlarda geliştirme gereklidir.
Özet (Çeviri)
With the great development taking place in the field of information security, however, it is very difficult to secure a 100% electronic environment in this time, so there must be a science specializing in digital investigation to reach the perpetrators of electronic crimes. This study gives an overview of this field with comparison of the most important tools of cyber forensics and a deep dive into one of its tools. It is (volatility) and the analysis of its operation on two versions of Apple devices, one of which works on old intel processors and the other works on a very modern system, which is the SoC chip M1 Pro, and extracted results indicating that the development in modern devices is necessary to keep pace with the development at the level of cybersecurity tools in general