İşbaşı eğitim programlarının istihdama etkisi: Eskişehir il örneği
The effect of on-the-job training programs on employment: The case of Eskişehir
- Tez No: 783054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşsizlik ve işsizlikle mücadele, günümüzde ekonomilerin karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Gerek bireysel gerekse toplumsal anlamda ciddi etki ve sonuçları olan işsizlikle mücadele edilmesinde aktif istihdam politikaları önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye İş Kurumu tarafından uygulanan, aktif işgücü politikalarında yer alan işbaşı eğitim programlarıyla ulusal ölçekte işsizliğin önlenmesi, istihdamın arttırılması ve sürdürülebilirliği hedeflenmektedir. Bu programlar, belirli bir süre için istihdam edilen kişilere ve istihdam eden kurumlara fırsat vermekte, onları teşvik ederek bilgi ve becerilerin iş sırasında arttırılmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında Türkiye iş Kurumu tarafından aktif istihdam politikaları kapsamında yürütülmekte olan faaliyetler arasında yer alan işbaşı eğitim programı mevzuat ve uygulamalarının değerlendirilmesi ile Eskişehir ilinde 2010-2020 yılları arasında uygulanmış olan işbaşı eğitim programlarına ait veriler ile programın il ölçeğinde istihdama katkısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unemployment and the fight against unemployment are at the forefront of the problems faced by economies today. Active employment policies have an important place in the fight against unemployment, which has serious effects and consequences both individually and socially. With the on-the-job training programs implemented by the Turkish Employment Agency and included in active labor policies, it is aimed to prevent unemployment, and increase employment and sustainability on a national scale. These programs provide opportunities for individuals and employ institutions for a certain period of time, by encouraging them and increasing their knowledge and skills on the job. In this thesis, on-the-job training program legislation and practices, which are among the activities carried out by the Turkish Employment Agency within the scope of active employment policies, and the data of the on-the-job training programs implemented in Eskişehir between 2010-2020 and the contribution of the program to employment at the provincial scale were evaluated.