Türkiye'de sağlık turizminin Türkiye ekonomisine katkıları
Contributions of health tourism in Turkey to Turkish economy
- Tez No: 783053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN İRFAN ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Halk Sağlığı, Turizm, Economics, Public Health, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gelişen ve hızla değişen dünyada insanlar, hastalıklarını hızlı bir biçimde, uygun fiyatla ve kaliteli olarak tedavi ettirebilmek için farklı ülkelere seyahat etme eğilimindedir. Sağlık turizmi, hizmet sektörünün günümüzde en hızlı büyüyen sektörü olmakla birlikte insanların kaliteli sağlık hizmetine erişmesini sağlayan, ekonomiyi destekleyen ve istihdamı artıran bir sektördür. Sağlık turizmi, oteller, aracı kurumlar, ulaşım, turistik cazibe merkezleri, ticari sektör ve diğer alakalı endüstriyel unsurların özellikle sağlık kurumlarının gelişiminde aktif olarak rol oynamaktadır. Çalışmanın amacı Türkiye'de sağlık turizminin Türkiye ekonomisine katkılarını irdelemektir. Bu bağlamda çalışmanın giriş kısmında problem durumu, çalışmanın amacı, önemi ve sorularına açıklık getirilmiştir. İkinci bölümde turizm kavramı açıklanmış, turizmin ve turistin tanımı yine bu başlık altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde sağlık turizmi ele alınmış ve sağlık turizminin ekonomisini, çeşitlerini ve önemine ilgili başlıklarla yer verilmiştir. Çalışmanın araştırma bölümü olan ve amacını yansıtan dördüncü bölümde sağlık turizmi Türkiye açısından ele alınmış ve Türkiye ekonomisine katkıları irdelenmiştir. Beşinci bölümde ise sağlık turizmin yine Türkiye ekonomisine etkilerinin analizi yapılmış olup son bölüm olan altıncı bölümde ise analize dayanan sonuç ve öneriler kısmı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In developing and rapidly changing world, people tent to travel to different countries in order to receive affordably and quality treatment. Although today health tourism is the fastest growing sector of service sector; it is a sector that enables people to access quality health services, supports the economy and increases employment. Health tourism plays an active role in development of hotels, transportation, intermediary institutions, touristic centers and other related industrial elements, especially health institutions. The aim of the research is to examine the contributions of health tourism to the Turkish economy in Turkey. In the introduction part which is the first part of the research has clarified the problem situation, the purpose and importance of the study. In the second part, the concept of tourism is explained and definition of tourism and tourist is examined. In the third part, health tourism is discussed and the related topics to the economy, types and importance of health tourism are declared. In the fourth part, which is the research part of the study and reflects purpose of thesis, health tourism is discussed in terms of Turkey and its contributions to the Turkish economy are analyzed. In the fifth part, effects of health sector in the Turkish economy are demonstrated. Last and final section of thesis that is sixth section involves outcome of analysis and suggestions.