Development of a preliminary design tool and CFD simulations for hypersonic intakes
Hipersonik hava alıkları için ön tasarım aracı geliştirilmesi ve HAD simülasyonları
  1. Tez No: 783100
  2. Yazar: CUMHUR SEFA DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN EYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hava solumalı scramjet motorları, özel uçuş güzergâhlarında çok yüksek hızları amaçladıkları için bu alandaki araştırmalara hız kazandırmaktadır. Hava alığı, bu motorların tasarım sürecindeki en kritik kısımlardan birisidir. Hava alığı sadece scramjet döngüsünün genel performansını yönetmekle kalmamakta, hava alığı geometrisi hipersonik uçuş koşullarında uçuşun başarısını etkilemektedir. Farklı hava alığı çeşitleri olmasına rağmen, bu tez çalışmasında iki boyutlu rampalı hava alığı tasarımı incelenmiştir. HAD metodunun deneysel verilerle geçerli kılınmasının ardından viskoz olmayan tasarım aracının sonuçları tasarım noktasında ve tasarım dışı noktalarda viskoz HAD sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Ticari HAD çözücüsü olarak Fluent kullanılmıştır. Böyle bir tasarım aracının ön tasarım sürecinde yoğun HAD analizlerinden önce kabul edilebilir farklılıklarla kullanılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Air-breathing scramjet engines promise very high speeds at special flight trajectories, which boost research on this field. Air intake is one of the most critical components during the design process of these engines. Not only it leads the overall performance of the scramjet cycle, but also geometry of the intake affects the survivability of the vehicle at hypersonic flight conditions. Although there are many types of intakes, the design of 2-D intake with ramps is investigated in present thesis. After validating CFD methodology with experimental data, results of the inviscid design tool are compared with viscous CFD results for design point and off-design points. Fluent is used as commercial CFD solver. It is observed that such a tool can be used for preliminary design process with acceptable differences before conducting intense viscous CFD analysis.