Öğrenenlerin çevrimiçi öğrenme platformu kullanım niyetleri ve kullanım devamlılıklarına ilişkin faktörlerin incelenmesi
Examination of factors influencing learners' intention using online learning platforms and their usage behavior continuity
  1. Tez No: 783099
  2. Yazar: ABDULVAHAP SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrenenlerin çevrimiçi öğrenme platformu kullanım niyetleri ve kullanım davranışı devamlılıklarına etki eden faktörlerin incelenmesi, değişkenler arası olası ilişkilerin bir model önerisi ile değerlendirilmesi ve modelin yordama gücünün belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, öğrenenlerin çevrimiçi öğrenmeyi kullanım niyetleri ve kullanım durumlarına etki eden faktörlerin belirlendiği bir teknoloji kabul modeli geliştirildi. Bu doktora tez çalışmasının örneklemini Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine kayıtlı öğrenenler oluşturdu. Ölçek geliştirme sürecinde, ilk uygulama 1001 ve ikinci uygulamada 1001 toplam 2002 öğrenene ulaşıldı. Model geliştirme sürecinde ise 1314 öğrenene ulaşıldı. Çalışmanın analizlerinde açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizlerinde SPSS ve AMOS, son uygulama verilerinin analizinde ise SmartPLS programları kullanıldı. Faktör analizleri sonucunda, on bir faktörden oluşan 42 maddelik bir ölçme aracı geliştirildi. Yapısal eşitlik modellemesi işlemleri sonucunda, on bir yapılı modelin algılanan faydanın 49.8%'sini, algılanan kullanım kolaylığının 30.3%'sini, kullanım niyetin 39.4%'ini ve kullanım davranışı devamlılığının 52.4%'sini açıkladığını tespit edildi ve önerilen 12 hipotezin tamamının desteklendiği görüldü. Modelin yordama gücünü belirlemeye yönelik yapılan analizler sonucunda, modelin iyi bir yordama gücüne sahip olduğu belirlendi. Oluşturulan modelin öğrenenlerin çevrimiçi öğrenmeden beklentilerini belirleme, alışmalarını destekleme ve kullanım devamlılıklarını sağlama konusunda verimli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the variables that influence the learners' intention of using online learning platforms and usage behavior continuity to evaluate relationships between variables with a model proposal and to determine the predictive power of the model. For this purpose, a technology acceptance model in which the the learners' intention of using online learning and usage behavior continuity had been defined was developed. The participants of this doctorate study were learners from Anadolu University Open Education System. During scale develeopment process, 1001 participants for exploratory factor analysis and 1001 participants for confirmatory factor analysis, totally 2002 participants were involved. During model development process data were collected from 1314 participants. In the analysis, for exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis, SPSS and AMOS, for the analysis of the last date SmartPLS were used. As a result of the factor analysis, a scale consisting of eleven factors represented by 42 items was developed. Structural equation modeling results confirmed the fact that the 11-construct model explained 49.8% of perceived usefulness, 30.3% of perceived ease of use, 39.4% of intention, and 52.4% of usage behavior continuity and all 12 hypotheses were supported. Analyzes on the predictive power of the model showed that the predictive power of the model was over avarage. Thanks to the model, it is considered to be efficient to determine the expectations of the learners from online learning, help the learners get used to online learning and ensure the continuity of their use of online learning.