Yeni nesil turist tipolojisi: Couchsurfıng örneği
New generation tourist typology: The example of Couchsurfing
- Tez No: 783109
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞIL HALE ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı paylaşım ekonomisi kapsamında kabul edilen ücretsiz konaklama ağı Couchsurfing (CS) üyelerinin tipolojilerini tespit etmektir. Paylaşım ekonomisinin konaklama temelli uygulamaları, turizm sektörü için önemli bir etkiye sahiptir. Bu doğrultuda bu tür uygulamaları kullananları anlamak ve sınıflandırmak önemlidir. Bu araştırmanın kavramsal altyapısını, paylaşım ekonomisi ve turist tipolojileri oluşturmaktadır. CS uygulamasında yoğun insan etkileşimi olduğu için sosyal psikoloji (denge, karşılıklı bağımlılık ve bilişsel uyumsuzluk) kuramlarından faydalanılmıştır. Yorumlayıcı paradigmayı benimseyen bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji tercih edilmiştir. Birincil veri görüşme tekniğiyle, ikincil veri ise blog sayfaları, vlog içerikleri ve CS üye bilgileri ile elde edilmiştir. Veri analizinde içerik analizi, betimsel analiz, sistematik analiz ve tümevarımsal bakış benimsenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda faydacı, kültürel bireyci, kültür elçisi, idealist ve sosyal olmak üzere beş farklı tip tespit edilmiştir. Kültürel bağlamdan dolayı araştırma, Türkiye'deki CS üyeleri ile sınırlıdır. Tipolojiler, çevrimiçi ve çevrimdışı davranış, motivasyon, etkileşim, deneyim ve kişilik özellikleri kapsamında saptanmıştır. Yoğun insan etkileşimine dayanan sosyal psikolojik bir bakışla CS özelinde tespit edilen kavram dolaylı karşılıklılıktır. Bu kavram, üyeler arasında kurulan ilişkilerde CS platformuyla birlikte ziyaret edilen destinasyonun da aracı rolünün olduğunu ifade etmektedir. Turizm sektörü, geleneksel ekonomiyi ve paylaşım ekonomisini bir arada değerlendirerek sektöre özgü hibrit bir model ile yeni nesil turist tiplerine yönelik hizmet süreçlerini geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the typologies of the members of the free accommodation network Couchsurfing(CS), which is accepted within the scope of the sharing economy. Accommodation based applications of the sharing economy have a significant impact on the tourism sector. Accordingly, it is important to understand and classify those who use these applications. The conceptual basis of this research is the sharing economy and tourist typologies. Since there is intense human interaction in CS, theories of social psychology (balance, interdependence and cognitive dissonance) were used. In this study, which adopted the hermeneutic paradigm, phenomenology was preferred from qualitative research designs. Primary data was obtained by interview technique, and secondary data was obtained from blog pages, vlog contents and CS member information. Content, descriptive, systematic and inductive perspectives were adopted in data analysis. As a result of this research, five different type were identified as utilitarian, cultural individualist, cultural ambassador, idealist and social. Due to the cultural context, the research is limited to Turkish CS members. Typologies were identified in the context of online and offline behavior, motivation, interaction, experience, and personality traits. With a social psychological perspective based on intense human interaction, the concept identified in CS is indirect reciprocity. This concept states the mediatory role of the destination together with the CS platform in the relations established between members. The tourism industry should evaluate the traditional and the sharing economy together and develop service processes for the new generation tourist types with a hybrid model.