Azerbaycan dış politikasının oluşumunda sivil toplum kuruluşlarının rolü ve önemi
The role and importance of non-governmental organizations in the formation of Azerbaijan's foreign policy
  1. Tez No: 783112
  2. Yazar: ZİYADHAN HASANOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN KENAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Azerbaycan'da sivil toplum kuruluşlarının 1872 yılından itibaren oluşmaya başlamıştır. İlk oluşan sivil toplum kuruluşları yardım amaçlı veya toplumu bilinçlendirmek için eğitim amaçlı kuruluşlar olarak tanımlanabilir. Bu kuruluşların toplumsal sorunların üstesinden gelmeye başlaması ile siyasi alanda da oluşumların başlandığı görülmektedir. Sivil toplum kuruluşlarının asimilasyon politikalarına karşı toplumu bilinçlendirme görevi daha sonra bağımsızlık mücadelesi ile toplumu yeni bir oluşuma, bağımsızlık mücadelesine hazırladıkları görülmüştür. Çarlık Rusya'sı ve SSCB döneminde özgürlük mücadelesi vererek toplumsal hafızanın oluşmasına büyük katkılar sağladığı söylenebilir. 1918 yılında oluşturulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti döneminde ve 1992 yılında bağımsızlığına yeniden kavuşan Azerbaycan'ın dış politikasının temel parametreleri bu sivil toplum kuruluşlarının programları çerçevesinde şekillendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations in Azerbaijan started to form since 1872. The first non-governmental organizations can be defined as organizations for the purpose of aid or education to raise awareness of the society. It is seen that the formations in the political field have started with the beginning of these organizations to overcome social problems. It has been seen that the duty of non-governmental organizations to raise awareness of the society against the assimilation policies, and then, with the struggle for independence, they prepared the society for a new formation, the struggle for independence. It can be said that he made great contributions to the formation of social memory by fighting for freedom during the period of Tsarist Russia and the USSR. It can be said that the main parameters of the foreign policy of Azerbaijan, which regained its independence in the period of the Azerbaijan Democratic Republic established in 1918 and in 1992, were shaped within the framework of the programs of these non-governmental organizations.