Vekaleten karar verme süreci: Anneler üzerine durum çalışması
Proxy decision making: Case study about mothers
  1. Tez No: 783128
  2. Yazar: SEVDENUR KAPUSUZ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEYNEP ÖZATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Karar verme literatürüne bakıldığında yapılan çalışmaların çoğunlukla bireysel karar vermeye yönelik olduğu görülmektedir. Bunun aksine başkası adına (vekaleten) karar verme ise çok daha az çalışılmış bir konudur. Vekaleten karar verme süreci, bireysel karar verme sürecinden farklı dinamiklere sahiptir. Bu bağlamda vekaleten karar verme süreci ayrıca çalışılması gereken bir alan olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmada vekaleten karar verme sürecinin aşamaları ve bu süreçte etkili olan unsurlar durum çalışması bağlamında ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda veganlık, aşısızlık ve okulsuzluk kararı alan toplamda 20 katılımcı anneyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşme verilerinin kodlanması, literatür ve ilişki analizi doğrultusunda araştırmanın bulguları ortaya konulmuş ve yorumlanmıştır. Bu sayede vekaleten karar verme sürecinin; karara hazırlık ve derinlemesine düşünme, kararı verme ve uygulamaya geçme ile eylemi sürdürme ve izleme aşamaları olarak üç ana aşamadan oluştuğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bu süreçte ortaya çıkan temalar ise yetki ve özerklik, inanç, algılanan risk, değerler, bilgi arama, kırılma noktası, bilgiyi işleme, bilişsel uyum, uygulama ve sürdürme, doğrulama çabası, karardan tatmin olma ve sosyal kimlik oluşturmadır. Ayrıca bilgi kaynakları ve sosyal çevre etkisinin tüm karar süreci aşamalarında etkili olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın sonuçları doğrultusunda, vekaleten karar verme sürecine dair bir karar modeli sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When the decision-making literature is examined, it is seen that the studies mostly focus on individual decision making. In contrast, making decisions on behalf of someone else (by proxy) is a much less studied topic. The proxy decision-making process has different dynamics from the individual decision-making process. In this context, the proxy decision-making process also stands out as an area that needs to be studied. In this research, the stages of the proxy decision-making process and the factors that are effective in this process are tried to be revealed in the context of case study. In this context, semi-structured interviews were conducted with a total of 20 participating mothers who decided to be vegan, unvaccinated, and unschooled. The findings of the research were revealed and interpreted in line with the coding of the interview data, literature and relationship analysis. In this way, the proxy decision-making process; It has been found that it consists of three main stages as preparation and reflection for the decision, making the decision and putting it into practice, and continuing and monitoring the action. The themes that emerged in this process are authority and autonomy, belief, perceived risk, values, information seeking, breaking point, information processing, cognitive adaptation, application and maintenance, verification effort, satisfaction with decision, and social identity formation. In addition, it has been seen that the effects of information sources and social environment are effective at all decision process stages. In line with the results of this research, a decision model regarding the proxy decision making process is presented.