Türkiye'de kamu ve özel sektör dış borçları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki
The relationship between public and private sector external debt and economic growth in Turkey
  1. Tez No: 783127
  2. Yazar: ŞENER İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dış borçlanmanın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi, uzun süredir üzerinde tartışılan ve ampirik analizler yapılan bir konudur. Dış borçlanmanın ekonomik büyüme üzerindeki etkisini araştıran ampirik çalışmalar incelendiğinde, literatürde bir görüş birliğinin bulunmadığı görülmektedir. Bu çalışmada, dış borçlanmanın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu kapsamda, Türkiye'nin toplam, kamu ve özel sektör dış borçları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki 1989-2021 dönemini kapsayan yıllık veri seti kullanılarak test edilmektedir. Öncelikle kullanılan serilerin durağanlık seviyelerini belirlemek için geleneksel ve yapısal kırılmaya izin veren birim kök testleri kullanılmıştır. Kullanılan değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için, ARDL sınır testi, Toda-Yamamoto nedensellik testi ve Hatemi-j asimetrik nedensellik testinden faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, sabit sermaye oluşumunun, iş gücüne katılım oranının ve ihracatın ekonomik büyümeyi pozitif; toplam, kamu ve özel sektör dış borç stokun da ekonomik büyümeyi negatif yönde etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca, büyümenin pozitif şokları ile toplam ve kamu sektörü dış borç stoku değişkenlerinin pozitif şokları arasında, büyümeden toplam ve kamu sektörü dış borç stokuna doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Bu bulgular, politika yapıcılara Türkiye'nin toplam, kamu ve özel sektör dış borç stokunda meydana gelen artışların büyümeyi olumsuz yönde etkilediğini göz önünde bulundurmaları gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of external debt on economic growth is a subject that has been discussed and empirically analyzed for a long time. When empirical studies investigating the effect of external debt on economic growth are examined, it is seen that there is no consensus in the literature. In this study, the effect of external debt on economic growth is examined. In this context, the relationship between Turkey's total, public and private sector external debt and economic growth is tested using the annual data set covering the period 1989-2021. First of all, traditional and structural break unit root tests were used to determine the stationarity levels of the series. ARDL bounds test, Toda-Yamamoto causality test and Hatemi-j asymmetric causality test were used to determine the relationships between the variables. The findings obtained in the study show that fixed capital formation, labor force participation rate and exports positively affect economic growth; total, public and private sector external debt stock also negatively affected economic growth. In addition, there is a one-way causality relationship between the positive shocks of growth and the positive shocks of the total and public sector external debt stock variables, from growth to the total and public sector external debt stock. These findings show that policy makers should consider that increases in Turkey's total, public and private sector external debt stock negatively affect growth.