Kültürel psikoloji bağlamında karma evlilik yapan Türk bireylerin aile hayatındaki manevi motifler ABD (Washington DC-Maryland-Virginia) bölgesi
Spritual motifs in mixed marriages-family of life of Turkish individuals from the persefective of cultural psychology-USA (DMV) region
  1. Tez No: 783150
  2. Yazar: BELGİZAR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN ELSHARKAWY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukluğu Türk kültürü ile şekillenen ve yetişkinlikte karma evlilik yaparak Amerika'da hayatına devam etmek isteyen Türk bireylerin hayatındaki manevi ve kültürel motifleri incelemek ve Amerika'daki kültürleşme sürecinde karşılaştığı zorlukları, çözümlerini ve beklediği desteği ortaya çıkarmaktır. Araştırmada Türk bireylerin manevi bakışını ve Yaradan tanımını araştırmak üzere“Tanrı Algısı Ölçeği”ve eşi ile ilişkisini nasıl tanımladığını anlamak üzere“Evlilikte Uyum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümüne Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırma konusuna uygun 105 Türk birey katılmıştır. Nicel veriler değerlendirildiğinde, Amerika'ya yerleşmiş ve karma evlilik yapmış Türk bireylerin, cinsiyetlerine göre, gelir düzeylerine göre, kendilerinin ve eşlerinin iş durumuna göre, anne babalarının birlikte ya da ayrı oluşuna göre, evlendikleri yaşa ve evlilik sürelerine göre, çocuk sayısına göre evlilikteki uyumları ve Tanrı algıları benzer çıkmaktadır. Bu bireylerden üniversite mezunu olanların korku yönelimli Tanrı algısı, eğitimi lisansüstü olanlara göre daha yüksek çıkmıştır. Aynı şekilde babasının eğitimi ilkokul ve daha azı olan Türk bireylerin korku yönelimli Tanrı algısı, babasının eğitimi daha yüksek olanlara göre daha yüksek çıkmıştır. Evlilik kararını ailesi onaylayan Türk Bireylerin, evlilik kararına müdahale edilmeyenlere göre daha yüksek bir sevgi yönelimli Tanrı algısına sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Eşinin dini İslam olan katılımcıların sevgi yönelimli Tanrı algısı puanlarının, eşinin dini İslam olmayan katılımcılardan daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Evlilikte uyum ölçeği puanları arttıkça, sevgi yönelimli Tanrı algısına sahip olma durumunda da artış olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel bölümünde ise, DMV bölgesinde yaşayan 34 Türk birey ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu mülakatlarda Türklerin hayatındaki manevi- kültürel motiflerin neler olduğu ve bu motifleri ne derece, ne şekilde devam ettirebildikleri ortaya çıkarılmak istenmiştir. Kültürel olarak eşlerin birbirinden beklentileri, kültürel farklılardan doğan avantajlı ve dezavantajlı durumlar, çocuk sahibi olunduğunda hangi kültürün baskın olacağı Türk bireyler açısından mülakat yöntemi ile incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, elde edilen bulgularda, Türk bireylerin kendi kültürel motiflerini muhafaza ederek yeni kültürel ortama uyum sağlama çabası içinde oldukları tespit edilmiştir. Çocuklarına da kendi kültürünü aktarmak için de özel bir çaba içine girdiği bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the spiritual and cultural motifs in the lives of Turkish individuals who were born and culturally shaped by Turkish culture during their childhood and continue their life in USA by making mixed marriages in their adulthood, and to reveal the difficulties, their solutions and supports that they expect or need in the acculturation process in US. In the research,“The God Perception Scale”was used to investigate the spiritual view of Turkish individuals and their definition of the Creator, and“The Marriage Adjustment Scale”was used to understand how they define their relationship with their spouses. In the quantitative part of the study, 105 Turkish individuals who were suitable for the research subject participated in the United States. Considering the quantitative data, the marital harmony and perception of God of Turkish individuals who have settled in the United States and have mixed marriages turn out similar, according to their gender, income level, number of children, job status of themselves and their spouses, whether their parents are together or apart, according to their age and duration of marriage. Among these individuals, the fear-oriented God perception education of university graduates was higher than those of graduate education. Likewise, the fear-oriented God perception of Turkish individuals whose father's education is in primary school or less is higher than those whose father's education is higher. It has been concluded that Turkish individuals whose family approves the marriage decision have a higher love-oriented God perception than those whose marriage decision is not interfered with. It was resulted that the love-oriented God perception scores of the participants whose spouse's religion is Islam are higher than those whose spouse's religion is not Islam. It has been determined that as the marital adjustment scale scores increase, there is an increase in the perception of love-oriented God. In the qualitative part of the research, in-depth interviews were conducted with 34 Turkish individuals living in the DMV region. In these interviews, it is aimed to reveal what the spiritual-cultural motifs in the life of the Turks are and to what extent and how they can continue to maintain these motifs. The issues such as cultural expectations of spouses from each other, the advantageous and disadvantageous situations arising from cultural differences, which culture will be dominant when having a child, have been tried to be examined with the interview method in terms of Turkish individuals. As a result, it has been determined that Turkish individuals are in an effort to adapt to the new cultural environment by preserving their own cultural motifs. It is among the findings that they make a special effort to convey their own culture to their children.