Pieper-zulkowski basınç yarası bilgi testi'nin Türk toplumu için geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the pieper-zulkowski pressure ulcer/injury knowledge test for the Turkish healthcare community
- Tez No: 783151
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN, DOÇ. DR. İSMAİL TOYĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma metodolojik desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya başlamadan önce etik ve yasal izinler alınmıştır. Araştırmanın evrenini, Haziran 2022- Kasım 2022 tarihleri arasında Antalya ilinde bulunan bir devlet hastanesinde çalışan hemşireler; araştırmanın örneklemini N=306 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak, Hemşire Tanıtım Formu ve Pieper-Zulkowski Basınç Yarası Bilgi Testi-2021 versiyonu kullanılmıştır. Araştırma verileri, çevrimiçi platformda, bilgilendirilmiş onam formu onayı ile araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelerden elde edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS v26 yazılımı kullanılmıştır. Pieper-Zulkowski Basınç Yarası Bilgi Testi 2021 Versiyonu'nun dil geçerliliğinin gerçekleştirilmesinde ileri ve geri çeviri yöntemi kullanılmıştır. Kapsam geçerliği, uzman görüşleri ile değerlendirilmiştir. Yapı geçerliğinin değerlendirilmesi, açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi ile yapılmıştır. Açımlayıcı faktör analizinde, Kaiser-Meyer Olkin (KMO) ve Bartlett küresellik testi kullanılmıştır. Güvenirlik değerlendirmesinde, Cronbach Alfa katsayısı, Spearman-Brown Split-Half analizi, test-tekrar test ölçümü ve madde toplam puan kolerasyonları kullanılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda kapsam geçerlik indeksi 0,960 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with a methodological design. All necessary permissions pertaining to ethics and legal aspects were obtained prior to the onset of the study. The population of the study is nurses working in a state hospital in Antalya between June 2022 and November 2022; the total number of individuals in the sample was 306 (N=306). The data collection tools utilized to serve the objective of the study were the Nurse Information Form and the 2021 Pieper-Zulkowski Pressure Ulcer/Injury Knowledge Test. The research data were obtained from the nurses who agreed to participate in the study by filling out the informed consent form on the online platform. The data analysis tool was the IBM SPSS v26 software. Forward and back translation methods were used to ensure the language validity of the 2021 Pieper-Zulkowski Pressure Ulcer/Injury Knowledge Test. Evaluation process of the content validity included expert opinions as key input. Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were preferred for evaluating construct validity. The Kaiser-Meyer Olkin (KMO) and the Bartlett sphericity tests were used for the exploratory factor analysis. The Cronbach Alpha coefficient, the Spearman-Brown Split-Half analysis, test-retest measurement and item-total correlations were used for evaluating reliability. In line with expert opinions, the content validity index was 0.960.