Kendi kendine öğrenme ve küçük grup öğretimi yöntemleriyle verilen basınç yaralanması değerlendirme eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin bilgi ve beceri düzeylerine etkisi
The effect of pressure injury assessment training given by self-directed learning and small group teaching methods on nursing students' knowledge and skill levels
  1. Tez No: 783149
  2. Yazar: SİNAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Basınç yaralanmaları hastaların yaşam kalitesini azaltan, morbidite ve mortaliteyi arttıran, hasta ve hastane için maliyetleri yükselten yaygın bir sağlık sorunudur. Bu araştırma, kendi kendine öğrenme ve küçük grup öğretimi yöntemleriyle verilen basınç yaralanması değerlendirme eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin bilgi ve beceri düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan üç gruplu, ön test – son test, randomize kontrollü deneysel araştırmadır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde kayıtlı 231 dördüncü sınıf hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Dahil edilme kriterlerini sağlayan 93 öğrenci kontrol (n:31), küçük grup öğretimi (n:31) veya kendi kendine öğrenme (n:31) gruplarına rastgele atanmıştır. Araştırmanın verileri,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Basınç Yaralanmalarının Değerlendirilmesi Bilgi Testi”,“Basınç Yaralanması Değerlendirme Beceri Formu”,“Basınç Yaralanmalarının Değerlendirilmesi Eğitimi Değerlendirme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Küçük grup öğretimi grubunun eğitimleri teorik eğitim ve uygulamalı eğitim olarak iki aşamada verilmiştir. Kendi kendine öğrenme grubunun eğitimleri ise mobil uygulama ve kendi kendine laboratuvar uygulaması ile iki aşamada verilmiştir. Verilerin analizinde one-way ANOVA testi ve ki kare testi, pearson korelasyon testi, bağımlı örneklem t testi ve McNemar testi kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için Gazi Üniversitesi Etik Komisyonu'ndan ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığından izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Pressure injuries are a common health problem that reduces the quality of life of patients, increases morbidity and mortality, and increases cost for the patient and hospital. This study aimed to evaluate the impact of pressure injury assessment training given by self-directed learning and small group teaching methods on the knowledge and skill levels of nursing students using a three-group, pre-test-post-test, randomized controlled experimental design. The study population was 231 fourth-year nursing students enrolled in the nursing program at Gazi University's Faculty of Health Sciences during the spring semester of the 2021-2022 academic year. 93 students who met the inclusion criteria were randomly assigned to the control group (n:31), small group teaching group (n:31), or self-directed learning group (n:31). The study used the“Descriptive Characteristics Form,”“Knowledge Test for the Assessment of Pressure Injuries,”“Pressure Injury Assessment Skill Form,”and“ Assessment of Pressure Injuries Training Evaluation Form”to collect data. The experimental small group teaching group received two phases of training: a theoretical phase and a practical phase. The mobile application and self-laboratory application were used to deliver the training to the self-directed learning group in two stages. The data were analyzed using the one-way ANOVA test, chi-square test, Pearson correlation test, dependent sample t-test, and McNemar test. The study received ethics committee approval from the Gazi University Ethics Committee and authorization from the Dean's Office of the Faculty of Health Sciences.