COVID-19 pandemisi sürecinde görev yapan hemşirelerin hasta güvenliği kültürünün incelenmesi
Investigation of the patient safety culture of the nurses working during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 783163
  2. Yazar: GÜLEBRU KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma COVID-19 pandemisi sürecinde görev yapan hemşirelerin hasta güvenliği kültürünün (HGK) incelenmesi amacıyla planlanan tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, 1 Temmuz – 31 Ekim 2021 tarihleri arasında Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi (N=88) ve Torbalı Devlet Hastanesi'nin (N=207) farklı kliniklerinde görev yapmakta olan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem seçiminde herhangi bir örneklem seçimi yöntemi kullanılmamış olup, araştırma kriterlerine uyan tüm hemşireler örnekleme dahil edilmiştir (n=213). Araştırmanın içleme kriterleri, meslekte çalışma süresi altı aydan fazla olma, 20 yaşından büyük olma ve araştırmaya katılmayı kabul etmedir. Çalışmanın yürütüldüğü tarihlerde izinli ya da raporlu olan hemşireler araştırma kapsamı dışında tutulmuştur. Araştırma verilerinin toplanması aşamasında sosyal medya (Instagram, Facebook, Whatsapp) ve e-posta üzerinden Google Form anketi kullanılarak veriler toplanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacının literatür ışığında hazırladığı“Birey Tanıtım Formu”ve“Hasta Güvenliği Kültürü Hastane Anketi”(HGKHA) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerden edinilen veriler SPSS 26.0 (Statistical Package for Social Sciences) ile değerlendirilmiştir. Çalışma verilerinin değerlendirilmesi aşamasında demografik verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ve iki grup arasındaki farkın anlamlılığını araştırmak için Ki-Kare(x2) testi kullanıldı. Hasta güvenliği kültürüne ilişkin pozitif yanıtların ortalama yüzdesi bir bileşik puan olarak hesaplandı, (pozitif yanıtlar:“kesinlikle katılıyorum”,“katılıyorum”,“her zaman”ya da“çoğu zaman”). Her bir maddeye verilen pozitif cevapların tüm cevaplara oranı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study planned to examine the patient safety culture of nurses working during the COVID-19 pandemic. The population of the study consists of nurses working in different clinics of Gaziemir Nevvar Salih İşgören State Hospital (N=88) and Torbalı State Hospital (N=207) between July 1 and October 31, 2021. No sample selection method was used in the sample selection of the study, and all nurses who met the research criteria were included in the sample (n=213). The inclusion criteria of the study were working in the profession for more than six months, being over 20 years old, and agree to participate in the research. Nurses who were on leave or on a report at the time of the study were excluded from the scope of the study. During the collection of research data, data were collected by using the Google Form questionnaire over social media (Instagram, Facebook, Whatsapp) and e-mail.“Individual Information Form”and“ Hospital Survey on Patient Safety Culture”(HSPSC) prepared by the researcher in line with the literature were used to collect the data. The data obtained from the nurses participating in the study were evaluated using the SPSS 26.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program. While evaluating the study data, descriptive statistical methods were used in the analysis of demographic data and the chi-square (x2) test was used to investigate whether there was a significant difference in the comparisons between the two groups. The average percentage of positive responses regarding the patient safety culture was calculated as a composite score, i.e., the percentage of nurses who answered the question as“strongly agree”,“agree”,“always”or“often”. The ratio of positive responses to each item to all responses was determined.