Farklı branşlardaki sporcuların fizyolojik ve fiziksel parametrelerin incelenmesi
Investigation of physiological and physical parameters of athletes in different branches
- Tez No: 783162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada farklı branşlardaki sporcuların fizyolojik ve fiziksel parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunlara bağlı olarak futbolcular ve güreşçiler arasındaki hangi parametrenin farklılık gösterdiğini hangi parametreler arasında farklar olduğu ve braşlar arasındaki performans farklılıklarını bulmak amaçlanmıştır. Araştırmamızı gerçekleştirmek için, katılacak denek grubunu, futbolcu olan 15 (yaş: 20,86) kişi, güreşçi olan 15 (yaş:20,80) kişi olmak üzere, 30 erkek sporcu olarak belirlenmiştir. Katılan deneklerin Antropometrik ölçümler, Boy Uzunluğunun Ölçülmesi, İstirahat Kalp Atım Sayısı, Yirmi Metre Mekik Koşu Testi, Otuz Metre Koşu Testi, Dikey Sıçrama Testi, Esneklik Testi, Sağ ve Sol El Kavrama Kuvveti Testi, Karabük üniversitesi hasan doğan beden eğitimi ve spor yüksekokulu laboratuvarın da yapılmıştır. Bulgular; Futbolcular ve Güreşçiler arasında VYY, VYK, YVK arasında anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Futbol ve Güreşçiler arasında İstirahat kalp atım sayısı, MaxVO2, Otuz metre, Dikey Sıçrama ve Esneklik arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Pençe kuvveti sağ ve sol pençe kuvveti arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür (p>.05). Sonuç olarak her iki spor dalı ile uğraşan sporcuların fiziksel ve bazı motorik özellikleri arasında anlamlı farklılıklar olmadığını söyleyebiliriz. Tez çalışmamız, gerek literatürde güncel veri ve ölçümleriyle katkı sağlaması, gerekse spor branşlarında ulusal düzeyde başarıya ulaşmak için gelişim modeli önermesi bağlamında temel adımları tartışmaya açmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the physiological and physical parameters of athletes in different branches. Depending on these, it is aimed to find out which parameter differs between football players and wrestlers, between which parameters there are differences and the performance differences between the branches. In order to carry out our research, the subject group to participate was determined as 30 male athletes, including 15 (age: 20.86) football players and 15 (age: 20.80) wrestlers. Anthropometric measurements of the participating subjects, Measurement of Height, Resting Heart Rate, Twenty-meter Shuttle Running Test, Thirty-meter Running Test, Vertical Jump Test, Flexibility Test, Right and Left Hand Grip Strength Test, Karabük University Hasan Doğan School of Physical Education and Sports Laboratory. has also been made. Results; It does not show a significant difference between the football players and wrestlers between VYY, VYK, YVK. There was no significant difference in Resting heart rate, MaxVO2, Thirtymeter, Vertical Jump and Flexibility between Football and Wrestlers. There was a significant difference between the claw strength of the right and left claw strength. As a result, we can say that there are no significant differences between the physical and some motoric characteristics of the athletes engaged in both sports. Our thesis has opened the basic steps for discussion in the context of both contributing to the literature with current data and measurements, and proposing a development model to achieve success at the national level in sports branches.