Ebeveynlerdeki utanç ve suçluluk düzeyleri ile çocuklarındaki içselleştirme ve dışsallaştırma problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between shame and guilt levels in parents and internalization and externalization problems in their children
  1. Tez No: 783164
  2. Yazar: ENES BİLGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKICI ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ebeveynlerin düşünce, duygu ve davranışlarının çocuklar üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler oluşturduğu bilinmektedir. Buradan yola çıkarak yapılan gözlemler ve üretilen sorular bu çalışmanın başlangıç noktasını oluşturmuştur. Ebeveynin suçluluk ve utanç düzeyi ile çocuğun içselleştirme ve dışsallaştırma problemleri arasındaki ilişkinin iç yüzü nedir. Burada katılımcılara içerisinde kişisel bilgi formu, Suçluluk-Utanç Ölçeği ve 11-18 Yaş Gençler İçin Kendini Değerlendirme Ölçeği'nin bulunduğu anket formu uygulanarak söz konusu sorudaki ilişki incelenmek istenmiştir. Çalışmaya 187 kız ve 65 erkek çocuğun yanında 152 anne ve 100 baba olmak üzere toplam 504 kişi katılmıştır. Çalışma sonucunda cinsiyet, sınıf ve anne eğitim değişkenlerine göre çocuklardaki içselleştirme-dışsallaştırma problemleri ve ebeveynlerin suçluluk-utanç puanları arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Ayrıca ebeveynlerin suçluluk-utanç puanları ile çocuklarının içselleştirme-dışsallaştırma problemleri puanları arasında düşük düzeyle ilişkiler bulunmuştur. Son olarak ebeveyn utanç puanları, çocuklardaki içselleştirme-dışsallaştırma problem puanlarını anlamlı şekilde yordamaktadır. Elde edilen bulgular ebeveynlerin duygu durumlarının çocukları üzerindeki etkileri göstermesi açısıyla gerek ailelere gerekse uzmanlara faydalı ve güncel bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Parents are individuals who influence children with their thoughts, feelings and behaviors. In this context, it is important to know the negative effects of parents on their children. In this study, the relationships between parental guilt and shame levels and their children's internalization and externalization problems were examined. A questionnaire including a personal information form, a Guilt-Shame Scale and a Self-Assessment Scale for 11-18 Years Old Young People was applied to the participants. A total of 504 people, including 187 girls and 65 boys, as well as 152 mothers and 100 fathers, participated in the study. As a result of the study, it was seen that there were significant differences between the internalization-externalization problems of children and the guilt-shame scores of the parents according to the gender, class and mother education variables. In addition, low correlations were found between parents' guilt-shame scores and their children's internalization-externalization problems. Finally, parental shame scores significantly predicted internalization-externalization problem scores in children. The findings provide useful and up-to-date information to both families and experts in terms of showing the effects of parents' emotional states on their children.