Gebeliğin ilk trimesterında tiroid fonksiyon testlerinin normal referans aralıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of normal reference ranges of thyroid function tests in the first trimester of pregnancy
- Tez No: 783167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT DİRİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelik sırasında tiroid bezinde morfolojik ve fizyolojik adaptasyonlar ve hormon düzeylerinde değişiklikler meydana gelir. Gebelikteki bu değişikliklerin özellikle ilk trimesterı etkilemesi nedeniyle bu dönemde tiroid hormonlarının takibi oldukça önemlidir. Çalışmamızın amacı, gebelik döneminde tiroid bezinin hormonal değişikliklerinin daha çok görüldüğü dönem olan ilk trimesterda, tiroid hormonlarının gebelik haftalarına özgül referans aralıklarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli retrospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışmamıza gebeliğinin 6 ile 13. haftaları arasında olan, herhangi bir tiroid hastalığı ve antitiroid ilaç kullanım öyküsü olmayan 669 gebe dahil edildi. Hastaların gebelik haftalarına göre TSH, sT4 ve sT3 serum seviyelerinin 2.5 ve 97.5 persantil değerleri incelendi. Bulgular: Çalışmamızda TSH, sT4 ve sT3 referans aralıkları ilk trimestera özgül haftalara ayrılarak belirlendi. Referans aralıkları: 6. haftada TSH: 0,26-3,93 mU/L, sT4: 0,99-1,47 ng/dl, sT3: 2,7-3,81 pg/ml, 7. haftada TSH: 0,11-3,39 mU/L, sT4: 1,0-1,53 ng/dl, sT3: 2,71-3,88 pg/ml , 8. haftada TSH: 0,04-3,06 mU/L, sT4: 1,0-1,58 ng/dl, sT3: 2,7-3,93 pg/ml , 9. haftada TSH: 0,01-2,93 mU/L, sT4: 0,99-1,6 ng/dl, sT3: 2,68-3,96 pg/ml, 10. haftada TSH: 0,01-3,0 mU/L, sT4: 0,97-1,59 ng/dl, sT3: 2,63-3,96 pg/ml, 11. haftada TSH: 0,02-3,32 mU/L, sT4: 0,93-1,56 ng/dl, sT3: 2,57-3,94 pg/ml, 12. haftada TSH: 0,07-3,95 mU/L, sT4: 0,89-1,48 ng/dl, sT3: 2,48-3,88 pg/ml, 13. haftada TSH: 0,13-4,41 mU/L, sT4: 0,86-1,44 ng/dl, sT3: 2,43-3,84 pg/ml bulundu. Sonuç: Çalışmamızda Türkiye'de gebeliğin ilk trimesterında haftalara özgül referans aralıkları tespit edilmiştir. Özellikle TSH'ın gebelerde tespit ettiğimiz referans aralıklarının, gebelik dışındaki genel TSH normal referans aralıklarından ve daha önce klavuzların gebeler için önerdiği referans aralıklarından farklılıklar göstermesi önemlidir. Gebeliğin ilk trimesterında bakılan tiroid fonksiyon testlerinin haftalara özgül ve daha net olan referans aralıklarının bilinmesi, klinisyenlerin gebe takibinde rutin baktığı tiroid fonksiyon testlerini daha doğru yorumlamasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Morphological and physiological adaptations of thyroid gland and changes of thyroid hormone levels occur during pregnancy. Since these changes in pregnancy are seen especially in the first trimester, it is very important to follow up thyroid hormones in this period. The aim of our study was to determine the specific reference intervals of thyroid hormones for the weeks of gestation in the first trimester, which is the period when the hormonal changes of the thyroid gland are more common during pregnancy. Materials and methods: Our study was planned as a single-center retrospective observational study. A total of 669 pregnant women, who were between the 6th and 13th weeks of pregnancy, and who did not have a history of thyroid disease or antithyroid drug use, were included in our study. The 2.5th and 97.5th percentile values of TSH, fT4 and fT3 serum levels were analyzed according to the gestational weeks of the patients. Results: In our study, the first trimester-specific TSH, fT4 and fT3 reference intervals were determined by dividing them according to the weeks of gestation. Reference ranges were as follows: TSH at week 6: 0.26-3.93 mU/L, fT4: 0.99-1.47 ng/dl, fT3: 2.7-3.81 pg/ml, TSH at week 7: 0 .11-3.39 mU/L, fT4: 1.0-1.53 ng/dl, fT3: 2.71-3.88 pg/ml , TSH at week 8: 0.04-3.06 mU/ L, fT4: 1.0-1.58 ng/dl, fT3: 2.7-3.93 pg/ml , TSH at week 9: 0.01-2.93 mU/L, fT4: 0.99- 1.6 ng/dl, fT3: 2.68-3.96 pg/ml, TSH at week 10: 0.01-3.0 mU/L, fT4: 0.97-1.59 ng/dl, fT3 : 2.63-3.96 pg/ml, TSH at week 11: 0.02-3.32 mU/L, fT4: 0.93-1.56 ng/dl, fT3: 2.57-3.94 pg/ml, TSH at week 12: 0.07-3.95 mU/L, fT4: 0.89-1.48 ng/dl, fT3: 2.48-3.88 pg/ml, TSH at week 13 : 0.13-4.41 mU/L, fT4: 0.86-1.44 ng/dl, fT3: 2.43-3.84 pg/ml. Conclusions: In our study, week-specific reference intervals were determined in the first trimester of pregnancy in Turkey. It is especially important that the reference ranges of TSH we determined in pregnant women differ from the normal reference ranges in the non-pregnant period and from the reference ranges previously recommended by the guidelines for pregnant women. Knowing the week-specific and clearer reference ranges of thyroid function tests in the first trimester of pregnancy will enable clinicians to more accurately interpret the thyroid function tests routinely used in the follow-up of pregnant women.