Yetişkinlerde tırnak patolojilerine yönelik yaklaşımlar ve orthonyxie uygulamaları sonuçlarının retrospektif analizi
Approaches towards nail pathology in adults and retrospective analysis of the results of orthonyxie applications
- Tez No: 783168
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Ortopedi ve Travmatoloji, Dermatology, Endocrinology and Metabolic Diseases, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Onikopatiler, ağrıya ve acıya neden olmasına ilave, görsel olarak da rahatsız etmesiyle günlük yaşam konforunu olumsuz etkilemektedir. Ayrıca diabetes mellitus, vaskülopati ve çeşitli kronik hastalıkları olanlarda ayak sağlığını riske etmektedir. Çalışmada, tırnak patolojilerine yönelik podolojik yaklaşımlar ve orthonyxie uygulaması yapılan hastaların verileri ve sonuçları retrospektif olarak analiz edildi. Bulgular tırnak patolojilerine, cinsiyete ve diabetes mellitus varlığına göre karşılaştırıldı. Araştırmaya 300'ü (%61.7) kadın ve 186'sı (%38.3) erkek toplam 486 hasta alındı. Olguların 73'ünde (%15.0) diabetes mellitus tanısı vardı. Tırnak patolojileri açısından onikokriptoz 361 (%74.2) olguda, onikomikoz 225 (%46.2) olguda, onikogrifoz 40 (%8.2) ve hipertrofik tırnak 237 (%48.7) olguda mevcuttu. Bu patolojilere yönelik uygulanan podolojik girişimler içerisinde 324 (%66.7) olguya orthonyxie, 255 (%52.5) olguya spikülektomi, 193 (%39.7) olguya tırnak mantarı rezeksiyonu, 187 (%38.5) olguya hipertrofik tırnak bakımı, 164 (%33.7) olguya kinesiobant uygulaması yapıldı. Orthonyxie uygulama oranı açısından cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Onychopathies, in addition to causing pain and suffering, negatively affect the comfort of daily life by visually disturbing them. It also puts foot health at risk in those with diabetes mellitus, vasculopathy and various chronic diseases. In the study, the data and results of patients who underwent podological approaches to nail pathologies and orthonyxie application were analyzed retrospectively. Findings were compared according to nail pathologies, gender and presence of diabetes mellitus. A total of 486 patients, 300 (61.7%) female and 186 (38.3%) male, were included in the study. Diabetes mellitus was diagnosed in 73 (15.0%) of the cases. In terms of nail pathologies, onychocryptosis was present in 361 (74.2%), onychomycosis 225 (46.2%), onychogryphosis 40 (8.2%) and hypertrophic nail in 237 (48.7%) cases. Among the podological interventions applied for these pathologies, orthonyxie in 324 (66.7%) cases, spiculectomy in 255 (52.5%) cases, nail fungus resection in 193 (39.7%) cases, hypertrophic nail care in 187 (38.5%) cases, kinesiobant in 164 (33.7%) cases application was made. There was no significant difference between the genders in terms of Orthonyxie application rate (p>0.05).