Sedanter yetişkin kadınlarda yürüyüş ve yoga egzersizlerinin yeme farkındalığı ve beslenme durumuna etkisi
The effect of walking and yoga exercises on mindful eating and nutritional status of sedentary women
  1. Tez No: 783178
  2. Yazar: DEMET ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırma ile sedanter kadınlarda yoga ve yürüyüş egzersizlerinin beslenme durumu ve yeme farkındalığı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Basit randomizasyon ile yoga grubu (n:20;24,1±3,83yıl) ve yürüyüş grubuna (n:20;24,8±4,18yıl) ayrılan 40 sedanter gönüllüyle çalışma yürütülmüştür. IPAQ skoruna göre sedanter olarak saptanan bireylerin egzersiz uygunluk durumları PAR-Q ve kardiyolojik muayene ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın başlangıcında, bireylerden 24 saatlik besin tüketim kaydı(3 günlük) alınmıştır. Antropometrik ölçümleri ile vücut bileşimleri ölçülmüştür. Yeme Farkındalığı Ölçeği(YFÖ), SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği(STAI) ve Epworth Uykululuk Skalası ölçekleri kullanılmıştır. Ölçümler ve ölçekler çalışma sonunda tekrarlanmıştır. Çalışmanın ilk ve son egzersizinin başında ve sonunda tükürük örnekleri toplanmış, tükürük kortizol düzeyleri analiz edilmiştir. Egzersiz gruplarından elde edilen veriler çalışma başlangıcı ve sonundaki farklılıklara göre karşılaştırılmıştır. Antropometrik ölçümlerden uyluk, kalça çevresi her iki grupta; üst orta kol çevresi, bel çevresi, vücut yağ kültesi, vücut yağ oranı yalnızca yoga grubunda çalışmanın sonunda azalmıştır(p0,05) artmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was aimed to evaluate the relationships between yoga and walking exercise on nutritional status and mindful eating. This study was conducted with 40 sedentary volunteers who were divided into the yoga group(n:20;24.1±3.83years) and the walking group(n:20;24.8±4.18years) by simple randomization. Individuals who were determined to be sedentary according to the IPAQ score, their exercise suitability was evaluated with PAR-Q and cardiological examination. At the beginning of the study, a 24-hour food consumption record(3 days) was taken from the individuals. Anthropometric measurements and body compositions were measured. Mindful Eating Questionnaire(MEQ), (SF-36)Quality of Life Scale, State-Trait Anxiety Inventory(STAI) and Epworth Sleep Scales(ESS) were used. Measurements and scales were repeated at the end of the study. At the beginning and end of the first and last exercise of the study, saliva samples were collected and salivary cortisol levels were analyzed. The data obtained from the exercise groups were compared according to the differences at the beginning and end of the study. Anthropometric measurements of thigh and hip circumferences in both groups; upper middle arm circumference, waist circumference, body fat mass and body fat ratio decreased only in the yoga group at the end of the study(p0.05).