Endüstri 4.0 döneminde iş gücü eğitimi bağlamında uzaktan eğitimin değerlendirilmesi
Evaluation of distance education in the context of labor education in the industry 4.0 period
- Tez No: 783203
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Dördüncü Endüstri Devrimi olarak tanımlanan ve kısaca Endüstri 4.0 olarak adlandırılan dönem, Siber Fiziksel Üretim Sistemleri, bilgi-işlem unsurları, fiziksel unsurlar, yazılım ve insanların bir bileşimidir. Bu yeni dönemde, üretim artık“el işi”nden daha fazla“beyin”çalışmasına dayalı olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla, gelecekte üretimde yer alacak kişilerin analiz, soyutlama ve yenilik (inovasyon) becerilerinin olması beklenmektedir. Yetkin bir işgücüne olan ihtiyacın giderek artması, yaşam boyu öğrenme ihtiyacının da artması anlamına gelmektedir. Kaldı ki geleneksel, yüz yüze, uygulamaya dayalı öğrenme durumları mevcut koşullar nedeniyle çeşitli engellerle karşılaşmaktadır. Artan dijitalleşme, nasıl iletişim kurduğumuzu ve nasıl öğrendiğimizi de ister istemez değiştirmektedir. Üretimde geleneksel uygulamaya dayalı sosyal öğrenme sistemlerinde, kişiler ekipler halinde veya usta-çırak ilişkisine dayalı olarak birlikte çalışmakta ve öğrenmektedir. Endüstri 4.0 ile birlikte ortaya çıkan 'daha uzmanlaşmış işler' ve aynı tür işi yapan daha az sayıda çalışan olması nedeniyle bu tarz öğrenme biçimi eskiye oranla artık çok daha zor olmaktadır. Dolayısıyla Endüstri 4.0'la birlikte mevcut ve gelecek işgücü için yeni bir öğrenme paradigmasına; senkron ve/veya asenkron yeni bir öğrenme sistemine ihtiyaç olduğu açıktır. Bu çalışmada, Ağ Toplumu ve Eğitimin Endüstrileşmesi Kuramları çerçevesinde Endüstri 4.0 döneminde iş gücü eğitimi bağlamında uzaktan eğitim nasıl olmalıdır sorusuna yanıt aranmış, nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Ulusal ve uluslararası alanında uzman sekiz uzmanla görüşülmüş, kendileriyle yarı yapılandırılmış formlar aracılığıyla yapılan görüşmeler sonrasında toplanan veriler MAXQDA paket programı ile analiz edilerek üç ana tema altında on üç kategori ve seksen bir kod ortaya çıkmıştır. Buna göre elde edilen veriler sonrası tespit edilen ana temalar bağlamında ortaya çıkan kategoriler ve kodların çalışmanın amaç bölümünde belirtilen alt sorulara cevap niteliğinde olduğu anlaşılmış, sonuç bölümünde buna göre gerekli önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The period, shortly called Industry 4.0, which is defined as the Fourth Industrial Revolution, is a combination of Cyber-Physical Production Systems, information-processing elements, physical elements, software and people. In this new era, production is now based on more“brain”work than“handiwork”. Therefore, it is expected that people who will take part in production in the future will have analysis, abstraction and innovation skills. The increasing need for a competent workforce means that the need for lifelong learning also increases. Moreover, traditional, face-to-face, practice-based learning situations face various obstacles due to current conditions. Increasing digitalization inevitably changes how we communicate and learn. In traditional practice-based social learning systems in production, people work and learn together in teams or on the basis of a master-apprentice relationship. Because of the 'more specialized jobs' that emerged with Industry 4.0 and fewer employees doing the same type of work, this type of learning is now much more difficult than in the past. Therefore, with Industry 4.0, a new learning paradigm for the current and future workforce; It is clear that a new synchronous and/or asynchronous learning system is needed. In this study, within the framework of Network Society and Industrialization Theories of Education, an answer was sought to the question of how distance education should be in the context of workforce education in the Industry 4.0 period, and a case study, which is one of the qualitative research approaches, was used. Eight national and international experts were interviewed, and the data collected after interviews with them through semi-structured forms were analyzed with the MAXQDA package program, and thirteen categories and eighty-one codes were revealed under three main themes. Accordingly, it was understood that the categories and codes that emerged in the context of the main themes determined after the data obtained were in the nature of answers to the sub-questions stated in the aim of the study, and necessary suggestions were made in the conclusion section accordingly.