Understanding the concept of space in cinema: Re-reading Stanley Kubrick exhibitions
Sinemada mekan kavramını anlama: Stanley Kubrick sergilerinin yeniden okunması
  1. Tez No: 783202
  2. Yazar: AYÇA AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, mimaride“mekan”kavramının sinemada işlevselleştirilmesine yönelik eleştirel bir sorgulama geliştiriyor. Sinemanın kökenleri ve diğer sanat biçimleriyle olan diyalektik ilişkileri sorgulanarak, sinemanın filmsel çerçevenin sınırlarını aşmak için mimarlıkla temsili etkileşimler kurduğu iddia edilmektedir. Temsil biçimlerinin çokluğunda, sinemanın sınırlarının her iki pratiğin ortak bir entelektüel ortamında sanat ve tasarım nesneleri üzerinden mimari disiplin kapsamına doğru genişlediği bu çalışma tarafından ön görülmektedir. Bu anlamda sergilerin sinema ürünleri üzerinden mekansal anlayışı geliştirmeye yönelik disiplinler arası ve sanatsal katkıların müdahalelerine açık olduğu düşünülmektedir.Mekân kavramına ilişkin bu çözümleme, benimsenen bir sınıflandırma üzerinden yapılacaktır. Mekan tanımının 'fiziksel' ve 'kurgusal' olarak genişletilmesinin, mimarlık ve sinemanın temsil alanları altında 'mekan' terimine yeniden yaklaşmak için söylemsel bir arka plan oluşturduğu iddia edilmektedir. Periyodik mimari eleştiri ortamı olarak yeniden yorumlanan Stanley Kubrick Sergisi, mekânsal kurguların incelenmesinde tezin öncü konusu olacaktır. Serginin, mimari ve sinemasal söylem için ortak bir platform sunarken, filmlerde defalarca kullanılan 'araçları', 'teknikleri', mekana dair pratiklerin 'yaklaşımlarını' ve 'mekansal ölçeği' içeriğiyle ortaya koyduğu iddia ediliyor. Bu çalışmadaki varsayım, serginin resmi organizatörü olan Deutsches Filmstitut ve Filmmuseum (DFF) tarafından sağlanan sergi envanterinden oluşturulan bir seçkinin tez boyunca geliştirilmiş metodoloji ile yeniden okunmasının sinemanın mekansal niteliklerini alternatif formlarda ortaya çıkaracağıdır.
Özet (Çeviri)
This study enhances a critical inquiry into functionalization of the architectural concept 'space' in cinema. By questioning the origins and the dialectical relations of cinema with other art forms, it is claimed that cinema establishes representative interactions with architecture in order to transcend the limits of the filmic frame. In the multiplicity of the representations, this study posits the frontiers of cinema are broadened towards the scope of architectural discipline over the objects of art and design in a common intellectual medium of both practices. Here, exhibitions are believed to be open to interventions of inter-disciplinary and artistic contributions to enhance spatial understanding over the products of cinema. The analysis on the concept of space will be made through an adopted classification. Expanding the definition of space as 'physical' and 'fictional' is asserted to constitute a discursive background to re-approach the term under the representational domains of architecture and cinema. The Stanley Kubrick Exhibition, re-interpreted as a periodic architectural criticism environment, will be the pioneer subject of the thesis in investigation of spatial settings. While offering a mutual platform for architectural and cinematic discourse, the exhibition is claimed to manifest repeatedly used 'tools', 'techniques', 'approaches' and 'scale' of spatial practices in the films with the content displayed. The assumption in this study is that making a re-reading over a selection created via the exhibition inventory, provided by Deutsches Filminstitut and Filmmuseum (DFF), the official organizer of the exhibition, with the constructed methodology throughout the thesis will reveal the spatial qualities of cinema in alternative forms.