EPR implementations: Success to software implementation and chance management
- Tez No: 78324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Üretim Kaynaklan Planlamasi'nin (MRP II) ve sonrasinda 1980'li yillarin son bölümüyle 1990'li yillarin baslarinda isletme Kaynaklan Planlamasi'nin (ERP) yükselişi, teknolojinin kullanilmasiyla birlikte işletmelerdeki farklı birimlerin yaptigi islerin tek bir veritabaninda bütünleştirilmesini saglamistir. ERP sistemi fabrikalarin üretim işlemlerinin otomatiklestirilmesini ve entegresyonunu sağlar, işletmelerdeki süreçlerin entegrasyon ihtiyacini karşılamak için 20. Yuzyilin son on yilinda birçok ERP paketi geliştirilmiştir. Bu ERP paketlerine örnek olarak SAP R/3, BaaN, PeopleSoft, Oracle, J.D. Edwards, ve benzeri gösterilebilir. Bu paketlerin uygulamaya konmasiyla, projelerin basarisi için yeni yaklasimlar geliştirilmiştir. Değişim liderliği, sorun cozme yöntemleri ve proje ekiplerinin yapilandirilmasi ERP paketlerinin basarili uygulanmasini sağlayacak önemli faktörler arasinda ilk siralari almaktadir. SAP yazilimi ERP dünyasında pazar lideri konumdadır. SAP entegre yapisi nedeniyle turn dünya üzerinde birçok şirket tarafından tercih edilmektedir. B|Braun McGaw, SAP uygulamasi yapilmis şirketlerden biridir ve SAP yaziliminin işlemlere yaklasimi ve entegrasyon kavramini göstermek amaciyla bu calismada SAP ekran goruntuleri,kullanilmistir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rise of manufacturing resource planning (MRP II), then Enterprise Resources Planning (ERP) in the latter part of the 1980s and into the early 1990s, improved the ability to integrate the individual departments of the business by using a technology then coming into its own - the database. An ERP system automates and integrates business processes taking place on plant production floors. In the last decade of 2001 century many ERP packages are developed for fulfilling the requirements for the integration of businesses. Some examples to these ERP packages are SAP R/3, BaaN, PeopleSoft, Oracle, J.D. Edwards, and etc. With the implementation of these packages new approaches are developed for the success of the project. Change leadership, issue resolution methods, and organization of project teams are taking the top places among the factors effecting the ERP implementation success. SAP Software has been the market leader in the ERP world. SAP is preferred by most of the companies all around the world because of its integrated architecture. B|Braun McGaw project is an example of SAP R/3 implementation, the screen shots used in this study can give a clue about the SAP's approach to the processes and integration concept.