Hepatektomi edilmiş sıçan karaciğer hücrelerinde metsreksat'ın nukleus ve diğer hücre organellerine etkisinin ultrastruktural düzeyde incelenmesi
  1. Tez No: 78323
  2. Yazar: NİLÜFER KORKMAZ (İLERİ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBEHAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Bu çalışmada yaygın olarak kemoterapik bir ajan olarak kullanılan, hem akut hem kronik hepatotoksite ile ilgili metotreksat (MTX) 'm daha önce denenmemiş dozunun sıçanlarda karın içine verilmek suretiyle karaciğer hücrelerinde, nukleusda ve diğer hücre organellerinde yaptığı etkinin ultrastrukturel düzeyde bizmut boyama ve osmiyum tetroksit ile muamele edilmek suretiyle incelenmesi yer almaktadır. Ultrastrukturel incelemeler sonucunda MTX 'in karaciğer hücrelerinde hepatotoksiteye neden olduğu, morfolojik olarak daha önce denenmiş dozların sonucunda meydana gelen değişikliklere benzer yapıların görünmesi yarımda daha önce sözü edilmemiş bulgular da rapor edilmiştir. Ayrıca MTX verilmiş hepatektomi edilmiş sıçan karaciğerinde rejenere dokudaki incelemeler, ilacın bu dokuda rejenerasyonu engellemediğim morfolojik olarak ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the widely used chemotherapic agent, MTX, which is related with both acute and chronic hepatotoxicity was studied. The dose of MTX which was not used before was given to rats that were hepatectomized intraperitoneally and the effect of MTX on nucleus and other organelles was examined with electron microscopy (EM). At the end of these examinations, it was found that MTX was toxic for liver cells. Morphologic results with this dose were similar with the results of other dozes which were administered before, but also new findings which were not said before were reported in this study. Additionally, MTX did not inhibited regeneration of liver cells of rats which were hepatectomized before the administration of MTX.