Port kateter uygulanan kanserli hastaların bilgi düzeyi ile anksiyete düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between knowledge level and anxiety level of cancer patients with port catheter
- Tez No: 783272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANİTA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma port kateteri olan kanserli hastalarda katetere ilişkin bilgi düzeyi ile anksiyete düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı-kesitsel tipte gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ayaktan kemoterapi ünitesinde tedavi gören 136 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”,“Port Kateterizasyonu Hasta Bilgi Formu”ve“Beck Anksiyete Ölçeği”kullanıldı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 21 programı kullanılarak yapıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 59.70±12.07 olup %57.4'ü erkek ve %52.9'u ilkokul mezunudur. Katılımcıların %48.5'i 1-3 yıldır kanser hastasıdır ve büyük çoğunluğu (%80.1) kemoterapi almaktadır. Hastaların %15.4'ü port kateterizasyonu uygulaması öncesinde eğitim aldığını, eğitimin çoğunlukla (%9.6) hekim tarafından verildiğini belirtti ve genel sağlık durumlarını iyi (%68.4) olarak değerlendirdi. Çalışmada,“Port Kateterizasyonu Hasta Bilgi Formu”puan ortalaması 20.11±2.43,“Beck Anksiyete Ölçeği”puanı ortalaması 8.16±4.84 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a descriptive-sectional type to evaluate the relationship between the level of knowledge about the catheter and the level of anxiety in cancer patients with port catheters. The sample of the research, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital consisted of 136 patients who were treated in the outpatient chemotherapy unit.“Patient Information Form”,“Patient Information Form for Port Catheterization”and“Beck Anxiety Scale”were used to collect data. The analysis of the data obtained from the research was performed using the SPSS 21 program. The mean age of the patients participating in the study was 59.70±12.07 years, 57.4% were male and 52.9% were primary school graduates. 48.5% of the participants were cancer patients for 1-3 years and the majority (80.1%) were receiving chemotherapy. 15.4% of the patients stated that they received training before the port catheterization application, the training was mostly (9.6%) given by the physician and they evaluated their general health status as good (68.4%). In the study, the mean score of the“Patient Information Form for Port Catheterization”was 20.11±2.43, the mean score of the“Beck Anxiety Scale”was 8.16±4.84.