Kemoterapi alan hastalarda venöz port katater iğne girişi öncesi el masajı uygulamasının anksiyete ve yaşamsal bulgular üzerine etkisi
Effect of hand massage application before venous port catheter needle entry on anxiety and vital signs in patients receiving chemotherapy
- Tez No: 849937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL VURAL DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, port katateri olan kanserli bireylerde port katatere iğne girişi öncesi uygulanan el masajının anksiyete ve yaşamsal bulgular üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Mart-Temmuz 2023 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ayaktan kemoterapi ünitesine başvuran ve port katateri olan hastalar oluşturmuştur. Örneklemini araştırma kriterlerine uyan, el masajı (n=40) ve kontrol grubu (n=40) olmak üzere toplam 80 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği, Yaşam Bulguları Değerlendirme Formu ve Memnuniyet Durumunu Değerlendirme Skalası kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Independent -t, Repeated Measures, Bonferroni, Mann-Whitney U, Friedman ve ki-kare testleri kullanılmıştır. El masajı grubuna port katater iğne girişi öncesinde el masajı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir ek uygulama yapılmadan standart bakım uygulanmıştır. Uygulama sonrası el masajı grubunda yer alan hastaların kontrol grubuna göre 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled study to examine the effect of hand massage applied before needle insertion into the port catheter on anxiety and vital signs in cancer patients with a port catheter. The population of the study consisted of patients who applied to the outpatient chemotherapy unit of Adana City Training and Research Hospital between March and July 2023 and had a port catheter. The sample consisted of a total of 80 patients who met the research criteria, including hand massage (n = 40) and control group (n = 40). Research data were collected using the Personal Information Form, State Anxiety Scale, Vital Signs Evaluation Form and Satisfaction Status Evaluation Scale. Independent -t, Repeated Measures, Bonferroni, Mann-Whitney U, Friedman and chi-square tests were used to evaluate the data. Hand massage was applied to the hand massage group before port catheter needle insertion. The control group received standard care without any additional treatment. .