A Software system for the validation of database applications againts the semantic
  1. Tez No: 78329
  2. Yazar: TURGUT ÇAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF EYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu tezde, veri tabanı uygulama programlarını kural tabanında tanımlanan kurallara göre kontrol eden yazılım sistemi anlatılmaktadır Önerilen yazılım sistemi, Interbase ticari veri tabanı üzerinde denenmiş ve çalıştığı gözlemlenmiştir. Bununla beraber, geliştirilen yazılım sistemi herhangibi bir veri tabanı ile sıkı sıkıya bağlı olacak şekilde yazılmadığı için, herhangibi bir veri tabanı sistemiyle de çok büyük değişiklikler gerektirmeden çalışır. Bu yazılım sistemi, kural tabam ve uygulama programlarının ortak bir uygulama alanını paylaşmalarını engeller, sistemi performansını çok kötü etkilemiyecek şekilde gözlemler. Ayrıca bu sistem veritabanın daha önceki durumdaki verisini kullanan karmaşık kural tanımlamalarına izin verir. Böylece, sistem aynı zamanda, kullanması ve anlaması kolay yeni bir kural tanımlama dili olanağını getirmiştir. Bu yazılım C++ ile geliştirildi ve hem Interbase, hemde Oracle veri tabanları üzerinde başarıyla çalıştırıldı. Böylece yazılımın geri planda çalışan veri tabanından bağımsız olduğu kanıtlanmış oldu. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a software system for the validation of database applications against the semantic rule base is described. The proposed model has been applied on Interbase commercial database management system that is already operational. However, since it is loosely coupled to database management system, it should work on any relational database management system without significant amount of change. It utilizes the separation of rule-base and application programs' domains, and monitors the semantic integrity of whole system without decreasing efficiency significantly. In addition, it enables user to define more complex rules that reference previous state of the database system. Therefore, it gives a new rule-definition language syntax that is very easy to understand and convenient to use. It has been developed by using C++, and it has been tested on both Interbase, and Oracle DBMS. Therefore, interoperability of this software has been proved.